Portugalia: Ustawa legalizująca eutanazję jest sprzeczna z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny Portugalii uznał w poniedziałek, że przyjęta 29 stycznia przez parlament tego kraju ustawa legalizująca eutanazję jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Jak wyjaśnił sędzia TK Pedro Machete, ustawa stoi w sprzeczności głównie z zawartą w konstytucji zasadą nienaruszalności ludzkiego życia.

Dodał, że ustawa w trzech innych miejscach swoich postanowień również koliduje z konstytucją. Przypomniał, że skierowany w lutym do TK przez prezydenta kraju Marcelo Rebelo de Sousę wniosek odnosił się do zbadania m.in. konstytucyjności zawartych w ustawie przepisów uprawniających do orzeczenia o możliwości poddania konkretnego pacjenta eutanazji.

W skierowanym 19 lutego do TK wniosku prezydent Portugalii wyraził przekonanie, że przyjęte przez parlament przepisy są wadliwe, gdyż nie wskazują szczegółowych procedur dotyczących poddania pacjentów eutanazji, a jednocześnie dają zbyt duże prerogatywy pojedynczym lekarzom w tej materii.

Uchwalona 29 stycznia przez jednoizbowy parlament Portugalii ustawa przewidywała, że eutanazji mogłaby się poddać osoba dorosła po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Niezbędne byłoby potwierdzenie, że cierpi ona w sposób chroniczny lub jest nieuleczalnie chora.

mz (RTP/RR) / KAI


« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama