Uwolniono od zarzutu bluźnierstwa chrześcijańskie małżeństwo w Pakistanie!

Chrześcijańska para małżeńska w Pakistanie, skazana w 2014 roku na karę śmierci za rzekome bluźnierstwo wobec islamu, została uniewinniona przez Sąd Najwyższy w Lahaurze! Trybunał nakazał wypuszczenie ich z więzienia. Poprzedni wyrok był krytykowany m.in. przez Parlament Europejski.

Shafqat Emmanuel i jego żona Shagufta Kausar zostali oskarżeni o wysłanie imamowi SMS-ów obrażających proroka Mahometa. Mąż miał je wysłać z telefonu komórkowego żony, czemu obydwoje zaprzeczali argumentując, że telefon im skradziono i wiadomości wysyłała osoba trzecia.

Pakistański kodeks karny stanowi, że każdy, kto umyślnie uszkodzi lub zbezcześci Koran, podlega karze dożywotniego pozbawienia wolności. W przypadku zniesławienia proroka Mahometa przewidziana jest kara śmierci. Od 1987 r., kiedy to Pakistan znowelizował swoje przepisy o bluźnierstwie, oskarżonych zostało o to prawie 1600 osób, w tym około 300 chrześcijan.

Najgłośniejszym jak dotąd przypadkiem skazania na karę śmierci za bluźnierstwo w Pakistanie była sprawa Asii Bibi, która spędziła za kratami aż dziewięć lat, zanim udało się ją uwolnić dzięki staraniom Kościoła, presji mediów i opinii międzynarodowej.

pb (KAI) / Lahaur

« 1 »

reklama

reklama