„Papież ma rację, chwaląc pronatalistyczną politykę Węgier. Jest to bowiem jeden z nielicznych krajów, które zrozumiały, jakie są ekonomiczne i społeczne konsekwencje demograficznej zimy, a zarazem dostrzegły, że są młodzi, którzy nadal chcą mieć dzieci” – uważa Vincenzo Bassi.
„Węgrzy premiują to pragnienie, wiedząc, że demografia ma zasadnicze znaczenie dla kraju i jego przyszłości” – powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych w Europie.
Podczas spotkania z dziennikarzami na zakończenie ostatniej podróży apostolskiej Franciszek przypomniał o tragedii, jaką przeżywają takie kraje jak Włochy czy Hiszpania, które pogrążają się w kryzysie demograficznym. Zauważył jednak, że są też kraje, jak Węgry czy Francja, które skutecznie walczą z tym problemem, pomagając młodym rodzinom, aby mogły mieć dzieci.
Jak podkreśla Vincenzo Bassi kraje te zrozumiały, że bez dzieci nie będzie trwałego rozwoju i równowagi międzypokoleniowej, która zapewnia stabilność systemowi emerytalnemu. Co ważne, w krajach tych wsparcie dla rodzin nie ma charakteru pomocy społecznej, ukierunkowanej na potrzebujących, lecz jest to świadoma polityka pronatalistyczna, premiująca tych, którzy chcą mieć dzieci – dodaje przewodniczący europejskiej federacji rodzin.
„Polityka Węgier i Francji, ale nie tylko, koncentruje się na sprawiedliwym opodatkowaniu rodzin, ale także na bezpośrednich interwencjach państwa, choćby w postaci dodatków rodzinnych. Tworzą różnego rodzaju udogodnienia dla rodzin, w zależności od potrzeb. Przykładem tego są choćby urlopy dla matek i ojców. Na Węgrzech natomiast, szczególną uwagę poświęca się kobietom, aby ze względu na swe macierzyństwo nie były dyskryminowane również w karierze zawodowej. Respektuje się ich słuszne aspiracje. Rozwiązaniem wyjątkowym w skali światowej jest zwolnienie od podatku dochodowego wszystkich kobiet, które mają co najmniej czworo dzieci. W ten sposób państwo na Węgrzech wyraża swoją wdzięczność względem tych kobiet za to, że zechciały mieć dzieci, które gwarantują stabilną przyszłość dla całego węgierskiego społeczeństwa” – mówi.
Jak podkreśla Vincenzo Bassi, pronatalistyczna polityka Węgier daje kobiecie realną możliwość wyboru, pozwala jej pogodzić życie zawodowe z rodzinnym. W innych krajach wciąż jeszcze pokutuje myślenie, że kobiecie trzeba zapewnić prawo wyboru do niepłodzenia dzieci. Dziś sytuacja jest inna niż przed 30 laty. Z powodu uwarunkowań ekonomicznych, kobiety i małżeństwa nie mogą sobie pozwolić na posiadanie dzieci, nie mają wolności wyboru. W wielu krajach drugie dziecko jest już czynnikiem, które pogrąża rodzinę w ubóstwie. Trzeba więc przywrócić kobietom wolność wyboru, aby mogły mieć dzieci, jeśli tego chcą, i by mogły łączyć macierzyństwo z pracą zawodową.
Krzysztof Bronk - Watykan