Wielka Brytania modli się do Matki Boskiej Kozielskiej

W ramach Dni Polskiego Dziedzictwa na Wyspach Brytyjskich przybliżana jest historia i kult cudownej ikony Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej. Wyrzeźbiona potajemnie w 1941 roku przez więźniów Kozielska, jest najważniejszą relikwią polskiej emigracji.

30 maja rozpoczęła się nowenna z okazji 24. rocznicy koronacji płaskorzeźby przez św. Jana Pawła II.

8 czerwca 1997 r. odbyła się na Krakowskich Błoniach pierwsza w dziejach Polski uroczystość kanonizacji. W obecności ponad miliona ludzi papież wyniósł na ołtarze bł. Królową Jadwigę oraz koronował przywieziony z Wielkiej Brytanii wizerunek Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej. Błogosławiąc ikonę, św. Jan Paweł II powiedział: „Ta płaskorzeźba wykonana w obozie jeńców, którzy prawie wszyscy zginęli w Katyniu, przypomina nam o tragicznych wydarzeniach okresu wojny. Niech cześć oddawana Maryi w tym wizerunku nie będzie tylko wspomnieniem przeszłości, ale umacnia wiarę współczesnej polskiej emigracji”.

Cudowna ikona od lat 60. XX wieku znajduje się w kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie, który działa w ramach Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Do koronacji doprowadził ówczesny proboszcz parafii, ks. kanonik Ryszard Juszczak. Szczegóły tego procesu przybliża „Historia cudownej Płaskorzeźby Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej i Jej kultu” dr. Andrzeja Suchcitza, historyka dziejów emigracji polskiej na Wyspach. Jak odnotował: zgodę na koronację musiał wyrazić biskup diecezjalny, w tym wypadku arcybiskup Westiminsteru, kardynał Basil Hume. Następnie dokumentację ikony wysłano do Rzymu, w celu uzyskania zgody Kongregacji do spraw Sakramentów i Kultu Bożego.

W liście do arcybiskupa krakowskiego kardynała Franciszka Macharskiego ówczesny delegat prymasa Polski do opieki duchowej nad Polakami za granicą abp Szczepan Wesoły napisał: „Myślę, że koronacja w Krakowie ma swoją głęboką wymowę. Emigracja i Polonia może zachować świadomość swojego pochodzenia jedynie przez więź z kulturą Polską. (...) Obecnie łączność może być głównie w oparciu o chrześcijańskie wartości kulturowe. Symbolem tych wartości był zawsze Uniwersytet Jagielloński i Wawel, które obok Częstochowy łączyły poprzez język i wiarę rozsianych Polaków. Stąd dokonanie aktu koronacji po Mszy św. kanonizacyjnej w Krakowie byłoby jak najbardziej odpowiednie”.

W dzieło przybliżenia tak Polakom, jak i Brytyjczykom fenomenu Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej w tym roku włączyła się ambasada Rzeczypospolitej Polskiej, inicjator Dni Polskiego Dziedzictwa na Wyspach Brytyjskich. W ramach Polish Heritage Days promowana jest scheda przeszłych pokoleń; polski wkład w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii oraz rola, jaką odgrywa w niej 800-tysięczna polska społeczność.

Kościół św. Andrzeja Boboli w Londynie, tak jak wszystkie polskie kościoły na Wyspach, stale podtrzymuje więź i poczucie jedności z rodakami w kraju. „Po każdej Mszy św. modlimy się za Polaków żyjących w Polsce i poza jej granicami, prosząc o to, by nam towarzyszyła. Bo Matka Boża Kozielska Zwycięska jest takim obrazem naszej niebieskiej Madonny, który zna serce emigranta. Zna naszą tęsknotę, cierpienia, upokorzenia, naszą samotność. Na wskroś wie, czym jest tułaczka, bo sama przez wiele, wiele lat była tułaczką” – mówi proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli, ks. Marek Reczek. Stąd nowenna do „Matki Emigrantów”, która rozpoczyna się 30 maja i będzie transmitowana online z kościoła-sanktuarium Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej: www.radio.bobola.church.

Elżbieta Sobolewska-Farbotko (Radio Bobola) - Wielka Brytania


« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama