Zawieszenie ognia między Izraelem a Gazą – co warto wiedzieć o tym konflikcie?

Izrael i Hamas – palestyńska grupa bojowników, zgodzili się na zawieszenie broni. Z inicjatywą wyszedł Izrael. Walki rozpoczęły się 10 maja i trwały 11 dni. 21 maja ogłoszono zawieszenie broni, po naciskach płynących ze strony USA i innych państw sojuszniczych.

Obecnie uwaga międzynarodowa przeniosła się na odbudowę Gazy, w której życie straciła większość z 250 ofiar zawieszonego konfliktu. Obustronne ostrzały osiągnęły największą siłę spośród trzech konfliktów między Izraelem a Hamasem.

Stany Zjednoczone, a także Egipt, Katar oraz kilka krajów europejskich zmobilizowały swoje służby dyplomatyczne do prowadzenia negocjacji między Izraelem a Hamasem, zmierzające do zawieszenia broni. Obecnie społeczność międzynarodowa skupia się na utrzymaniu rozejmu oraz planach odbudowy zniszczonej Gazy.

25 maja Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken w ramach swojej pierwszej oficjalnej wizyty na Bliskim Wschodzie spotkał się w Jerozolimie z izraelskim przywództwem, a w Ramallah na Zachodnim Brzegu z palestyńskimi urzędnikami. Zadeklarował gotowość Stanów Zjednoczonych do podjęcia prac nad rozszerzeniem możliwości ekonomicznych dla Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, by w ten sposób rozwiązać jedną z podstawowych przyczyn agresji w tym regionie. Dzień później Blinken spotkał się w Kairze z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem al-Sisi. To właśnie Egiptowi administracja Bidena przypisuje rolę kluczowego pośrednika w zawieszeniu broni. Dalszy plan wizyty amerykańskiego sekretarza stanu obejmował wizytę w Ammanie, stolicy Jordanii.

Co oznacza zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem?

Nastawienie do warunków zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem było jednak różne. Choć obie strony przystały na niego, Izrael nie widzi w zawieszeniu żadnych warunków i deklaracji poza zaprzestaniem ostrzału po obu stronach konfliktu. Hamas natomiast domaga się zaprzestania – jak to określają – agresywnych działań Izraela na terenie meczetu Al-Aksa w Jerozolimie i dzielnicy Sheikh Jarrah, gdzie odbyła się palestyńska demonstracja przeciwko możliwej eksmisji mieszkańców. Izraelscy urzędnicy zarzucili Hamasowi fałszowanie przyjętych warunków.

Kiedy rozpoczęło się zawieszenie broni?

Zawieszenie broni rozpoczęło się 21 maja o 2 w nocy czasu lokalnego. Historia konfliktu w Gazie pokazuje jednak, że wcześniejsze tego typu zawieszenia broni były bardzo kruche. W 2014 r. zawieszenie zerwano po zaledwie kilku dniach, ponieważ obie strony zarzucały sobie wzajemnie wznowienie ataków rakietowych i nalotów.

To tylko część artykułu. Z całością zapoznasz się na portalu nowyswiat24.com.pl.

Zawieszenie ognia między Izraelem a Gazą – co warto wiedzieć o tym konflikcie?

źródło: www.nowyswiat24.com.pl
« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama