Nowy przewodniczący Episkopatu USA, abp Timothy Broglio, nie boi się podejmować trudnych tematów. Jednym z nich są skandale seksualne wśród amerykańskiego duchowieństwa, innym – przymusowe szczepienia w armii.
Siedemdziesięcioletni abp Broglio jest ordynariuszem Archidiecezji Polowej. W pierwszej konferencji prasowej po wyborze powiedział, że chętnie spotkałby się z prezydentem Joe Bidenem, katolikiem, którego stanowisko w sprawie aborcji, transseksualizmu i małżeństw homoseksualnych jest jawnie sprzeczne z nauczaniem Kościoła. Dodał także, że podobnego spotkania pragnął poprzedni Przewodniczący Episkopatu USA, abp José H. Gomez z Los Angeles – nie doszło ono jednak do skutku, podobnej woli nie było bowiem ze strony prezydenta.
„Z pewnością będę się cieszył za każdej okazji, przy której będę mógł prowadzić dialog z przywódcami politycznymi w Stanach Zjednoczonych. Nie postrzegam mojej roli jako przede wszystkim politycznej, ale jeśli jest jakiś sposób, aby wprowadzić Ewangelię we wszystkie aspekty życia w naszym kraju, to z pewnością nie przegapię żadnej okazji, aby to zrobić” – powiedział arcybiskup dziennikarzom.
Abp Broglio mówił również o związku homoseksualizmu z kryzysem nadużyć seksualnych wśród duchownych, a także o jego relacji z papieżem Franciszkiem jako „współbratem w biskupstwie”.
Jeden z reporterów zapytał Broglio o e-mail z 2018 roku, w którym stwierdził, że „nie ma wątpliwości, iż kryzys nadużyć seksualnych przez księży w USA jest bezpośrednio związany z homoseksualizmem.” Treść maila została podana przez military.com.
Arcybiskup podtrzymał swoje wcześniejsze spostrzeżenia, mówiąc: „Sądzę, że jest to z pewnością aspekt kryzysu seksualnego, któremu nie można zaprzeczyć. I to z pewnością nie jest wskazywanie palcem na kogokolwiek, ale myślę, że byłoby naiwnością sugerować, że nie ma między nimi związku”.
Padło również pytanie o motywacje biskupów, którzy wybierając na przewodniczącego Konferencji abpa Broglio, który znany jest ze swoich konserwatywnych poglądów oraz o jego stosunek do papieża Franciszka. Nowo wybrany przewodniczący amerykańskiego Episkopatu nie pozwolił sobie jednak na jakiekolwiek sugestie, które wskazywałyby na podział czy dysonans między jego punktem widzenia a stanowiskiem papieża w jakichkolwiek kwestiach: „O ile wiem, z pewnością jestem w komunii z papieżem Franciszkiem, jako część Kościoła powszechnego. Jesteśmy współbraćmi w biskupstwie, z pewnością się znamy. Nic mi nie wiadomo, że coś miałoby wskazywać na dysonans między mną a papieżem Franciszkiem" – dodał”.
Abp Broglio przyjął święcenia kapłańskie w diecezji Cleveland w 1977 roku. Od 1990 do 2001 roku służył jako osobisty sekretarz byłego sekretarza stanu papieża Jana Pawła II, kardynała Angelo Sodano. W 2001 r. Broglio został mianowany nuncjuszem apostolskim w Republice Dominikany i delegatem apostolskim w Puerto Rico, a następnie został wyświęcony na arcybiskupa przez papieża Jana Pawła II. W 2008 roku otrzymał nominację na ordynariusza Służby Wojskowej USA, i pełni tę funkcję od 14 lat.
Znany jest z wypowiedzi, które broniły wolności religijnej osób służących w armii. W zeszłym roku wypowiedział się przeciwko obowiązkowi przyjmowania przez personel wojskowy szczepionki COVID-19 wbrew ich sumieniu.
Źródło: CNA