O znaczeniu niesienia Ewangelii Chrystusa i orędzia Ducha Świętego w sytuacji brutalnej agresji rosyjskiej mówił w swoim przesłaniu zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!
Jeszcze raz dziękujemy Panu Bogu, dziękujemy Siłom Zbrojnym Ukrainy, że możemy dziś rano ujrzeć, że możemy się cieszyć tym nowym dniem. Najbardziej intensywne walki trwają w obwodzie ługańskim. Ukraiński Siewierodonieck od wielu dni broni się bohatersko. Wróg niestrudzenie atakuje te części obwodu ługańskiego, które są teraz bronione przez ukraińską armię, i nie może nic zrobić atakując dużymi siłami. Ta bestia łamie sobie zęby na ukraińskiej odwadze synów i córek Ukrainy, którzy bronią swojej ojczyzny.
Dzisiaj szczególną naszą uwagę budzi cierpienie miejscowej ludności. W Siewierodoniecku Rosjanie niszczą całe ulice, żeby móc posuwać się naprzód. Sąsiednie miejscowości, widząc te okrucieństwa, są naprawdę przerażone i wiele osób nawet w ostatniej chwili decyduje się na opuszczenie swoich domów. Ta ewakuacja jest tak ważna i konieczna, aby ratować miejscową ludność, ale w tych okolicznościach jest bardzo trudna i ciężka.
Na południu naszej Ojczyzny, w obwodzie chersońskim, nasze Siły Zbrojne wyzwalają zajęte miasta i wsie, posuwając się naprzód, aby uwolnić naszych braci i siostry spod jarzma Rosji. Nasz naród ze łzami w oczach wychodzi na spotkanie swoich wyzwolicieli.
Trwa tak zwany terroryzm rakietowy. Wczoraj rakiety spadły na Zachodnią Ukrainę, uszkodzone zostało miasto Czortków, w którym znajduje się siedziba biskupa naszej eparchii buczackiej. Dlatego dzisiaj wznosimy nasze modlitwy za biskupa Dimitrija Hryhoraka i całą wspólnotę Eparchii Buczackiej.
Ale Ukraina trwa. Ukraina walczy. A dzisiaj Ukraina świętuje i obchodzi święto Zesłania Ducha Świętego. Jest to święto obecności wśród nas Króla Niebieskiego, Pocieszyciela, Ducha Prawdy. Dzisiaj kończymy Dekadę Misyjną, dziesięć dni słuchania Słowa Bożego i modlitwy o rozprzestrzenianie się Królestwa Bożego na ziemi. Modlimy się o misję naszego Kościoła, bo wiemy, że misja jest nieustanną Pięćdziesiątnicą. I dzisiaj, w to święto, kiedy słuchamy Słowa Bożego o zstąpieniu Ducha Świętego na Apostołów, sam Chrystus mówi, że być chrześcijaninem to znaczy zanosić Ducha Świętego. Ta misją, którą Apostołowie rozpoczęli w dniu Pięćdziesiątnicy pośród wszystkich narodów świata, otrzymawszy dar mówienia językami, mając wewnętrzną siłę i odwagę do głoszenia wspaniałych dzieł Bożych trwa do dziś w Ukraińskim Kościele Greckokatolickim. Przepowiadane jest to samo orędzie apostolskie. Nasz Kościół, pełen łaski Ducha Świętego, nosi w sobie tego ducha i hojnie rozdaje go wszystkim, do których Pan nas dzisiaj posyła.
Módlmy się, aby w tym dniu Pięćdziesiątnicy Duch Święty odnowił nas swoją łaską. Dzisiaj bowiem my, którzy zostaliśmy ochrzczeni i namaszczeni, odczuwamy w sobie odnowienie tego daru chrztu, który według słów Jana Prekursora jest chrztem Ducha Świętego i ognia. Ogień, który spoczywał na apostołach, płonie dziś w naszych sercach i wzywa nas do przezwyciężania zła mocą i łaską Ducha Świętego.
W tym dniu Pięćdziesiątnicy, kiedy ziemski władca, kiedy szalony władca tego świata sprowadza na Ukrainę smutek i kradnie nasze życie, mówimy w modlitwie: „Królu niebios, Pocieszycielu, Duchu Prawdy, przyjdź i zamieszkaj w nas, i oczyść nas ze wszelkiego brudu i zbaw nasze dusze”.
Niech błogosławieństwo Pana zstąpi na was, ze względu na Jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!