Zawsze należy rozwijać to, co dobre, powstrzymując się od zarabiania pieniędzy na ludzkich wadach i słabościach - powiedział abp Szewczuk, kontynuując rozważania na temat społecznej nauki Kościoła
W nocy Rosjanie ostrzelali centrum Charkowa, a także dzielnice mieszkalne Zaporoża. W miejscowości Kamianka w obwodzie zaporoskim w wyniku ataku rakietowego zginęło pięć osób. Wśród ofiar śmiertelnych jest młoda kobieta i jej dwoje dzieci w wieku 2 i 8 lat. W jednej ze wsi w regionie charkowskim Rosjanie zamordowali pracującego w polu traktorzystę. „Dziękujmy Bogu za nasze wojsko, które za cenę własnego życia powstrzymuje to barbarzyństwo” – powiedział w codziennym orędziu abp Szewczuk.
Kontynuując rozważania na temat społecznego nauczania Kościoła, zwierzchnik ukraińskich grekokatolików przypomniał jedną z najważniejszych zasad zdrowej ekonomii: nie nadużywaj zaufania innych.
„Każdy, kto zajmuje się rachunkowością wie, że kiedy brakuje zaufania pomiędzy producentami i kupującymi, między bankami i klientami, zaczyna się kryzys i system ekonomiczny upada. Kryzys finansowy to nic innego, jak kryzys zaufania, który niszczy ekonomiczne relacje. Dlatego zamiast nadużywać zaufania innych, należy je budować, posługując się również w ekonomii prawdą i otwartością. Kolejną zasadą, jaka przyczynia się do tworzenia dobrej ekonomii, jest świadomość własnych praw i obowiązków. Ich rozumienie daje swobodę poruszania się w świecie finansów i korzystania z dostępnych możliwości – wskazał abp Szewczuk. – Jak podkreślał metropolita Andrzej Szeptycki, zawsze należy rozwijać to, co dobre, powstrzymując się od zarabiania pieniędzy na ludzkich wadach i słabościach. Niestety, współczesny świat stworzył przemysł żerujący na ludzkich grzechach, ba, nawet kreujący dla zysku grzeszne potrzeby. Ten, kto na tym zarabia, na pewno nadużywa zaufania. Bądźmy kreatywni i twórczy, oferujmy ludziom dobro i pomagajmy zaspokajać ich potrzeby i budować między nimi zaufanie, które jest kluczem do przyszłego powodzenia Ukrainy. Kupujmy ukraińskie produkty. By tak było, konieczne jest zaufanie. Musimy być pewni, że to, co kupujemy, jest odpowiedniej jakości. Niech dobry Bóg pomoże nam budować nasz system ekonomiczny na wzajemnym zaufaniu i poszukiwaniu dobra wspólnego.“