Eksperci z Australii: mniej ekranu, więcej natury dla dobra psychicznego

„Dziesiątki przeanalizowanych dokumentów pozwoliły australijskim naukowcom na znalezienie powiązań między wysokim poziomem czasu ekranowego a zdrowiem psychicznym” – czytamy na portalu naukatolubie.pl.

Na portalu naukatolubie.pl, Agnieszka Ochman w swoim artykule „Godziny przed ekranem? Dla równowagi spacer. To działa!” pisze o najnowszych badaniach z Australii, dotyczących wpływu przesiadywania przed ekranem na zdrowie psychiczne, szczególnie u dzieci i młodzieży. Naukowcy potwierdzili, że dla osób, które wiele godzin spędzają przed komputerem, częsty kontakt z naturą jest wręcz niezbędny.

„Naukowcy są już pewni: chociaż chwilowo wydaje się to korzyścią, na dłuższą metę zbyt mało czasu spędzanego w naturze negatywnie odbija się na samopoczuciu i zdrowiu psychicznym” – czytamy na wyżej wspomnianym portalu. Pracownicy University of Adelaide sprawdzili oddziaływanie przyrody i elektroniki na zdrowie psychiczne ludzi, zwłaszcza tych najmłodszych. 

„Eksperci z Australii przeanalizowali 186 badań celem wydobycia informacji o tym, jak przyroda i elektronika współoddziałują na psychikę młodych ludzi. Pod uwagę wzięte zostały takie aspekty jak zdrowie psychiczne, zdolności poznawcze czy wyniki w szkole. Badania pochodziły z takich baz danych jak: PubMed, PsycInfo, Scopus, Embase i przeprowadzane były m.in. w Europie czy Stanach Zjednoczonych. Analizowane źródła rzadko uwzględniały osoby o gorszej sytuacji społecznoekonomicznej. Dziesiątki przeanalizowanych dokumentów pozwoliły australijskim naukowcom na znalezienie powiązań między wysokim poziomem czasu ekranowego a zdrowiem psychicznym. Zauważyli, że duże ilości czasu spędzanego przed elektronicznymi ekranami negatywnie działały na psychikę dzieci i młodzieży. Kontakt z przyrodą wręcz przeciwnie” – pisze Agnieszka Ochman.

Brak kontaktu z naturą odbija się oczywiście także na osobach dorosłych, które spędzają wiele godzin w pracy przed komputerem. Muszą zadbać o codzienny „reset”.

Wnioski nasuwają się same: trzeba zadbać o większy kontakt z naturą dla zdrowia psychicznego. Wielu zabieganych, zapracowanych ludzi dziś o tym zapomina. A jak widać słowa piosenki GGDuo „Idź do lasu, idź do lasu, nawet jeśli nie masz czasu...” mają właśnie swoje odbicie naukowe. Mniej ekranu, więcej natury dla dobra psychicznego.

źródło za: naukatolubie.pl

 

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao