Hiszpania: policja wszczęła śledztwo w sprawie symboli rosyjskiej inwazji na Ukrainę na barcelońskiej katedrze

Policja hiszpańska wszczęła śledztwo w sprawie licznych symboli rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jakie w połowie września pojawiły się na wielu budynkach w Katalonii, w tym na fasadzie katedry w Barcelonie. Inspektorzy potwierdzili, że litery „Z”, uznawane za symbol wojny na Ukrainie, zostały namalowane na kilku innych obiektach w stolicy Katalonii, w tym na budynkach instytucji charytatywnych związanych z Kościołem.

Od początku wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego do Hiszpanii napływają ukraińscy uchodźcy wojenni. Szacuje się, że dotychczas przybyło tam ich ponad 125 tys., w tym 87 tys. w wieku produkcyjnym. Ministerstwo przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji, ocenia, że jak na razie pracę w Hiszpanii podjęło blisko 12,9 tys. obywateli Ukrainy, przybyłych tam po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

21 września w Kongresie Deputowanych – niższej izbie parlamentu hiszpańskiego – szefowa ministerstwa obrony narodowej Margarida Robles potwierdziła, że Madryt w dalszym ciągu będzie popierać materialnie i wojskowo broniącą się przed rosyjskim najeźdźcą Ukrainę. Zaznaczyła jednak, że w związku z koniecznością zachowania bezpieczeństwa rząd Hiszpanii Pedro Sancheza nie będzie już informował miejscowych deputowanych i senatorów o szczegółach pomocy dla Kijowa.

mz (KAI/RAC1/EP/EI) / Barcelona
 

« 1 »

reklama

reklama

reklama