Indyjski biskup zostaje pustelnikiem: pragnienie odosobnienia i modlitwy

Biskup pomocniczy syro-malabarskiej eparchii (diecezji) Palai w Indiach Jacob Muricken otrzymał pozwolenie na spełnienie głębokiego pragnienia poświęcenia się odtąd życiu pustelniczemu

Jak poinformował we wtorek azjatycki serwis katolicki "Ucanews", 59-letni duchowny rezygnuje z urzędu, aby resztę życia spędzić w odosobnieniu i na modlitwie. Podjął decyzję za zgodą Synodu Biskupów Kościoła syro-malabarskiego. Jak powiedział zachowa on tytuł biskupa.

W jednym z wywiadów bp Muricken stwierdził, że „podążał za boskim natchnieniem”. Duchowny z Kościoła Wschodniego, który jest zjednoczony z Rzymem, już wcześniej, w 2016 roku, trafił na czołówki mediów, gdy oddał nerkę trzydziestoletniemu Hindusowi cierpiącemu na nieuleczalną chorobę.

Dla syromalabarskiego hierarchy wzorem jest św. Franciszek z Asyżu, znany jest ze swej prostoty i surowego trybu życia. Jest wegetarianinem. Dotychczas wolny czas spędzał w towarzystwie księży emerytów w ich domu. Jeździł publiczną komunikacją. Prezenty, które otrzymywał przesyłał do ośrodka dla osób niepełnosprawnych umysłowo.

Bp Muricken opuścił już swoją rezydencję, aby przenieść się do pustelni w diecezji Kanjirapally. „Samotność pomoże zmienić Kościół katolicki i ludzi na całym świecie" - powiedział.

Katolicki Kościół syro-malabrski to jeden z Kościołów Wschodnich, który swe początki wywodzi od św. Tomasza Apostoła. Liczy około 4,5 miliona wyznawców mieszkających głównie w stanie Kerala w Indiach.

« 1 »

reklama

reklama

reklama