Kard. Arinze krytycznie o decyzji belgijskich biskupów błogosławiących pary jednopłciowe

Wprowadzenie przez belgijskich biskupów ceremonii błogosławieństw dla par tej samej płci spotkało się ze zdecydowaną krytyką kardynała Francisa Arinze, byłego przewodniczącego Kongregacji ds. Kultu Bożego

W przekonaniu kardynała, decyzja belgijskich biskupów jest błędem, zarówno jeśli chodzi o niezmienne zasady, jak i podejście duszpasterskie. „Ludzie nie mają władzy, aby zmieniać porządek ustanowiony przez Boga Stwórcę” – zaznaczył kard. Arinze w wiadomości z 24 września dołączonej do biuletynu e-mailowego watykańskiego dziennikarza Roberta Moynihana. „Nawet jeśli celem jest duszpasterska pomoc parom homoseksualnym, jest to błąd ze strony biskupów” – dodał.

Względy pastoralne mogą skłaniać do podjęcia duszpasterskiej troski nad osobami o orientacji homoseksualnej, nie oznacza to jednak aprobaty dla praktyk homoseksualnych, tym bardziej zaś – błogosławienia związków par jednopłciowych. Tymczasem 20 września belgijscy biskupi ogłosili wprowadzenie w swoich diecezjach ceremonii błogosławieństwa dla par tej samej płci. Biskupi Flandrii opublikowali też liturgię celebracji związków homoseksualnych dla flamandzkojęzycznej części dwujęzycznego kraju.

Kard. Arinze, mający obecnie 89 lat, pełnił funkcję prefekta Kongregacji Kultu Bożego od 2002 do 2008 roku. Choć przebywa obecnie na emeryturze, uznał, że nie może milczeć w obliczu otwartego lekceważenia nauczania Kościoła katolickiego przez belgijskich biskupów.

Oświadczenie, w którym przedstawiono zasady błogosławienia związków homoseksualnach, zatytułowane jest „Być duszpastersko blisko osób homoseksualnych: dla Kościoła przyjaznego, który nikogo nie wyklucza”. Kard. Arinze zwraca jednak uwagę, że ani z punktu widzenia duszpasterskiego, ani doktrynalnego nie jest to właściwe podejście. „Pismo Święte przedstawia akty homoseksualne jako akty poważnej deprawacji” – podkreślił, dodając, że tradycja kościelna, przedstawiona w Katechizmie Kościoła Katolickiego, „zawsze deklarowała, że akty homoseksualne są wewnętrznie nieuporządkowane”.

„Chociaż osoby o skłonnościach homoseksualnych należy szanować i nie należy ich niesprawiedliwie dyskryminować, to jednak, jak każdy chrześcijanin i w istocie każdy człowiek, są one powołane do czystości” – stwierdził Arinze, powołując się na nauczanie samego Chrystusa i stosowne akapity Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Osoby o skłonnościach homoseksualnych „przez cnoty samokontroli, które uczą ich wewnętrznej wolności, niekiedy przez wsparcie bezinteresownej przyjaźni, przez modlitwę i łaskę sakramentalną, mogą i powinny stopniowo i stanowczo zbliżać się do doskonałości chrześcijańskiej” - mówi Katechizm.

Kardynał odniósł się także do oświadczenia Kongregacji Nauki Wiary z 15 marca 2021 roku, stwierdzając wyraźnie, że Kościół nie ma uprawnień do błogosławienia związków osób tej samej płci. Watykańskie oświadczenie zostało wydane za zgodą papieża Franciszka.

Kongregacja wyjaśniła jednocześnie, że czym innym jest błogosławienie związków homoseksualnych, czym innym zaś – udzielanie błogosławieństwa „poszczególnym osobom o skłonnościach homoseksualnych, które przejawiają wolę życia w wierności objawionym planom Boga, proponowanym przez nauczanie Kościoła”. Jak pisze Kongregacja, „Kościół przypomina, że sam Bóg nigdy nie przestaje błogosławić każdego ze swoich pielgrzymujących dzieci na tym świecie, ponieważ dla Niego «jesteśmy ważniejsi dla Boga niż wszystkie grzechy, które możemy popełnić». Ale On nie błogosławi i nie może błogosławić grzechu: błogosławi grzesznego człowieka, aby ten uznał, że jest częścią Jego planu miłości i pozwolił się przez Niego zmienić. On w rzeczywistości «przyjmuje nas takimi, jakimi jesteśmy, ale nigdy nie zostawia nas takimi, jakimi jesteśmy»”.

Oświadczenie Kongregacji opublikowane zostało w czasie, gdy Kościół w Niemczech usiłował przeforsować błogosławieństwa dla związków osób tej samej płci. Wywołało ono protesty i otwarty sprzeciw w niemieckojęzycznym świecie katolickim. Wielu niemieckich księży nie przyjęło go do wiadomości i pomimo jasnego zdania Watykanu zdecydowało się przeprowadzić ceremonie błogosławienia par tej samej płci. Jeden z dokumentów opracowanych przez niemiecką Drogę Synodalną wzywał wprost do zmiany nauczania Kościoła w odniesieniu do homoseksualizmu i błogosławienia związków homoseksualnych. Podczas ostatniej sesji Drogi dokument ten został jednak odrzucony przez niemieckich biskupów – zabrakło kilku głosów, aby osiągnąć kwalifikowaną większość wymaganą do jego zatwierdzenia.

 

źródło: CNA

« 1 »

reklama

reklama

reklama