Kim są cztery kobiety, które papież Franciszek kanonizuje 15 maja?

Niedzielna kanonizacja będzie pierwszą taką uroczystością od ponad dwóch lat. Świętymi zostanie ogłoszonych 10 osób – w tym Karol de Foucauld, Tytus Brandsma i Łazarz Devasahayam Pillai. Wśród nich są także cztery kobiety, założycielki zgromadzeń zakonnych.

Anna-Maria Rivier

Przez większość dzieciństwa przyszła święta zmagała się z niepełnosprawnością, która powodowała puchnięcie stawów i kurczenie się kończyn. Problemy zdrowotne utrudniały jej również wstąpienie do klasztoru. Przed założeniem własnego zgromadzenia pomagała w kształceniu bezrobotnych kobiet w swojej parafii.

Marie Rivier założyła Zgromadzenie Sióstr Ofiarowania Maryi, poświęcone wychowaniu młodych dziewcząt do wiary, w 1796 roku – w czasach rewolucji francuskiej, gdy klasztory były zamykane, a kapłani i siostry zakonne ginęli śmiercią męczeńską. Zgromadzenie uzyskało oficjalną aprobatę w 1801 roku i rozszerzyło się na całą Francję. Dziś siostry są obecne na pięciu kontynentach.

Maria Franciszka od Jezusa (Anna Maria Rubatto)

Włoska siostra zakonna, pochodząca z prowincji Turyn, urodziła się jako Anna Maria Rubatto w 1844 roku. Matkę straciła w wieku czterech lat, a ojca, gdy miała 19 lat. Pracowała jako służąca i pielęgnowała głęboką duchowość, codziennie modląc się w kościele. Swoje powołanie odkryła jednak dopiero w wieku 40 lat.

Pewnego dnia, kiedy wychodziła z kościoła, usłyszała krzyki robotnika budowlanego, który został zraniony kamieniem. Maria pomogła w myciu i leczeniu jego ran. Odkryła też, że ​​budynek, nad którym pracował, był klasztorem. Brat kapucyn, który nadzorował budowę, zaprosił ją do przyłączenia się – jako założycielka, a następnie pierwsza przełożona Instytutu Sióstr Tercjarek Kapucynek z Loano.

Dzisiaj siostry znane są jako Kapucynki Matki Rubatto i są obecne w Erytrei, Etiopii, Kenii i innych krajach Ameryki Południowej, Europy i Afryki.

Maria Dominika Mantovani

To pierwsza przełożona generalna Instytutu Małych Sióstr Świętej Rodziny, którego była współzałożycielką – wraz z bł. Józefem Nascimbenim, Od 15 roku życia był on jej przewodnikiem duchowym. Zgromadzenie powstało, aby służyć ubogim, sierotom i chorym.

Maria Dominika Mantovani pełniła funkcję przełożonej przez ponad 40 lat. W tym czasie napisała konstytucje zakonu i nadzorowała otwarcie wielu klasztorów. Do czasu jej śmierci w 1934 r. zgromadzenie rozrosło się do 1200 sióstr obecnych w 150 klasztorach we Włoszech i za granicą.

Maria od Jezusa (Karolina Concetta Angela Santocanale)

Matka Maria od Jezusa założyła Siostry Kapucynki Niepokalanej Maryi z Lourdes na Sycylii w 1910 roku.

Urodzona w Palermo w 1852 roku Carolina Santocanale od najmłodszych lat odczuwała pragnienie poświęcenia się Bogu, wbrew woli ojca. Pod duchowym przewodnictwem ks. Mauro Venuti postanowiła poświęcić swoje życie na dzieła miłosierdzia na rzecz ubogich, nie wstępując jednak do klasztoru.

W wieku 32 lat zaczęła odczuwać poważne problemy zdrowotne. Silny ból w nogach sprawił, że była przykuta do łóżka na ponad rok. Po chorobie przyjęła jeszcze bardziej radykalną duchowość franciszkańską.

Po złożeniu prostych ślubów w wieku 39 lat spędzała większość wolnych chwil w dzień i w nocy przed tabernakulum. Nadzorowała utworzenie sierocińca i żłobka, wychowała wiele powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Napisała, że ​​misją jej sióstr kapucynek jest „być chlebem łamanym za głód i życie naszych braci i sióstr na obraz Maryi Niepokalanej w tajemnicy zbawienia”.

Dziś siostry z założonego przez nią zgromadzenia są obecne w Albanii, Brazylii, Włoszech i na Madagaskarze.

« 1 »

reklama

reklama

reklama