Konferencja Politycznej Sieci Wartości: zagrożona rodzina i wolność religijna

Na transatlantyckim szczycie Political Network for Values, który odbył się w Budapeszcie 26-27 maja dominowały tematy rodziny oraz coraz mocniej naruszanych praw do wolności wyznania

Wolność religijna? Nie wiem, co to takiego – mówi Andrew Brunson. Z powodu wyznawania chrześcijaństwa był więziony przez dwa lata w Turcji. Jego wystąpienie było jednym z najbardziej donośnych głosów w sprawie wolności sumienia i wyznania, która coraz bardziej ograniczana na całym świecie. W szczególności dotyczy to chrześcijan.

Brunson, który przez ponad 20 lat był chrześcijańskim ewangelizatorem w tureckim mieście Izmir, aresztowany został pod zarzutem terroryzmu i szpiegostwa w 2016 r. Amerykański pastor był podejrzewany o udział w rzekomym planowanym zamachu na prezydenta Erdogana. Kolejne dwa lata spędził w więzieniu. Jego pozbawione rzeczywistych podstaw aresztowanie spowodowało kryzys dyplomatyczny między Turcją a USA. Po uwolnieniu Brunson odwiedził prezydenta USA Trumpa.

„Grzeczne” prześladowanie

Wolność religijna deklarowana jest przez większość krajów świata. Rzeczywistość jednak skrzeczy. Pod pozorami tolerancji skrywa się bardziej lub mniej oficjalna polityka wypierania osób religijnych, a w szczególności chrześcijan, z życia publicznego. Jak zauważył Brunson, jedną z płaszczyzn konfliktu są kwestie praw osób LGBT: „Jeśli prawa osób LGBT kolidują z wolnością religijną, prawa seksualne mają pierwszeństwo. Wtedy okazuje się, że większość ludzi jest wrogo nastawiona wobec tradycji naśladowania Jezusa Chrystusa”.

W tym kontekście Michael Povazan ze Słowacji przypomniał słowa papieża Franciszka, mówiącego o „grzecznym prześladowaniu”.

Przedstawiciel Węgier, Tristan Azbej, sekretarz stanu ds. pomocy prześladowanym chrześcijanom zwrócił uwagę, że inicjatywy przeciwdziałające prześladowaniu chrześcijan muszą być podejmowane przez instytucje państwowe i międzynarodowe, nie tylko przez organizacje pozarządowe. „Prześladowanie chrześcijan jest jednym z najbardziej palących kryzysów praw człowieka w naszych czasach. Rząd węgierski dostrzegł to już pięć lat temu. Stwierdziliśmy, że ponad 300 milionów chrześcijan jest prześladowanych lub dyskryminowanych. Premier Orban przyznał, że nie można tego pozostawić organizacjom pozarządowym, Kościołom czy grupom obrońców, ale jest to temat dla społeczności międzynarodowej. W związku z tym rozpoczęliśmy program pomocy. Przekazaliśmy pomoc humanitarną chrześcijanom i innym grupom znajdującym się w trudnej sytuacji. W ciągu ostatnich pięciu lat wysłaliśmy pomoc do ponad 50 krajów. Priorytetem byli chrześcijanie, ale służyliśmy też innym mniejszościom. Wspieranie wyłącznie chrześcijan byłoby sprzeczne z zasadami chrześcijańskimi i humanitarnymi”.

Na szczycie listy państw, w których chrześcijanie są prześladowani znajduje się Bliski Wschód, Korea Północna, Indie, Pakistan, ale ostatnio także coraz bardziej kraje Afryki Subsaharyjskiej, takie jak Nigeria. Każdego miesiąca słyszymy o atakach terrorystycznych, z których niektóre osiągają poziom ludobójstwa.

Tristan Azbej podkreśla, że problem nie dotyczy tylko ostrych prześladowań, ale także tego, co Papież określa mianem „grzecznych prześladowań”. „Chrześcijaństwo jako kultura jest poważnie atakowane na wielu frontach na Zachodzie. Wynika to głównie z tak zwanej «ideologii przebudzenia», która szybko przekształca się w ideę totalitarną. Ideologia ta usiłuje wyrugować myśl chrześcijańską z całej sfery publicznej i przekształcić biblijne wartości społeczne, które są podstawą naszej cywilizacji. Ten rodzaj intelektualnej antychrześcijańskości jest obecnie legalizowany w formie apelacji sądowych i ataków sądowych na mówców chrześcijańskich. Widzimy, że ta obudzona ideologia redefiniuje małżeństwo i rodzinę. Atakują i pozbawiają wolności religii i sumienia pod tym kątem".

Inny z mówców, Paul Coleman, przypomniał sprawę finńskiej posłanki i byłej minister Päivi Räsänen. Użył tu sformułowania „proces o herezję”. Herezją staje się cytowanie biblijnego nauczania na temat płciowości i małżeństwa. „Przestępstwo” Räsänen polegało na tym, że nazwała małżeństwo związkiem kobiety i mężczyzny. Sprawa sądowa stała się oskarżeniem przeciwko Biblii. Sędziowie oczyścili wprawdzie fińską polityk ze wszystkich zarzutów, ale prokuratorzy zapowiedzieli apelację. Sprawa ciągnie się więc dalej. „Może ona trwać tak długo, że sam proces staje się karą” – powiedział Coleman. Podkreślił też, że nie chodzi tu wyłącznie o Finlandię: „prawo antydyskryminacyjne w Finlandii nie różni się zbytnio od prawa obowiązującego w pozostałych krajach Europy. Jeśli Biblia może być przedmiotem procesu w Finlandii, to jest to możliwe w wielu innych krajach”. Szczególnie groźne mogą być plany Komisji Europejskiej, aby nadać mowie nienawiści status „przestępstwa unijnego”. Problemem jest interpretacja, co należy rozumieć przez „mowę nienawiści”. Okazuje się bowiem, że tego rodzaju zarzuty coraz częściej stawiane są chrześcijanom, którzy nie robią nic innego, tylko głoszą prawdy zgodne z niezmiennym nauczaniem Kościoła.

Polityka prorodzinna

Na innego rodzaju problem zwróciła uwagę Angela Gandra, sekretarz stanu ds. rodziny z Brazylii. Chodzi o brak polityki prorodzinnej, który przeradza się wręcz w politykę antyrodzinną. W imię źle pojętego liberalizmu nie ogranicza się działalności korporacji i firm, które wykorzystują swoich pracowników, zmuszając ich do pracy w nadliczbowych godzinach, niszcząc ich życie rodzinne. Jak zauważyła Gandra, „Ludzie spędzają bardzo długie godziny w pracy. W Brazylii mamy wielu pracoholików.” Konieczne jest stworzenie innej kultury pracy, tak aby ojcowie i matki mogli wracać do domu o rozsądnej porze, aby spotkać się z własnymi dziećmi.

Mówi się, że największym problemem Europy jest demografia, ale problem ten dotyka coraz bardziej także krajów, które do tej pory uważane były wręcz za „bombę demograficzną”. Angela Gandra mówi o Brazylii: „Upadamy. Posiadanie dzieci nie jest już celebrowane. Już trzecie dziecko jest tragedią. Staramy się to zmienić. Staramy się tworzyć programy, dzięki którym rodziny będą mogły same decydować o sobie. Dlatego stworzyliśmy program Matki Brazylii, który ma zachęcać do macierzyństwa”.

 

Przedstawicielem Polski w Political Network for Values jest Piotr Uściński, poseł Zjednoczonej Prawicy i sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

źródła: politicalnetworkforvalues.org, CNE

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama