Kongijski kardynał: zaczynamy nową erę w relacjach państwo-Kościół

Watykański Sekretarz Stanu przebywa w Demokratycznej Republice Konga, gdzie w imieniu Franciszka uczestniczy w wydarzeniach, którym Papież miał przewodniczyć w czasie swej pielgrzymki do tego kraju. Kard. Pietro Parolin wziął udział m.in. w uroczystej Mszy w stołecznej Kinszasie oraz spotkał się z przedstawicielami różnych zakonów i zgromadzeń posługujących w tym afrykańskim kraju.

Watykański dyplomata był też świadkiem wyjątkowego wydarzenia dla kongijskiego Kościoła, jakim było podpisanie historycznej umowy z państwem. Gwarantuje ona autonomię i niezależność Kościoła i państwa oraz określa prawne ramy wzajemnych relacji. „Bardzo ważne jest dla nas to, że ustalone zostały zasady naszej działalności apostolskiej, edukacyjnej i charytatywnej” – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Fridolin Ambongo Besungu.

„To jest historyczny dzień dla Kościoła w Kongo, na który czekaliśmy od wielu lat. Od tej chwili wszystko staje się dla nas łatwiejsze w dziedzinie edukacji, służby zdrowia, pracy społecznej, czyli wszędzie tam, gdzie od lat posługujemy na rzecz najuboższych i najbardziej potrzebujących, a co nie było dotąd dobrze prawnie uregulowane – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Ambongo. – W Demokratycznej Republice Konga Kościół robi bardzo wiele dla ludzi: zarządza mniej więcej połową wszystkich szkół, zwłaszcza podstawowych i średnich; w dziedzinie służby zdrowia jest właścicielem 40 proc. struktur zdrowotnych. Do tej pory jednak był zarejestrowany jako organizacja pozarządowa, a Kościół przecież nią nie jest. Podpisane porozumienie daje nowy impuls, a sprawy związane z naszym funkcjonowaniem wobec państwa są jaśniejsze. Myślę, że znacznie ułatwi to dalszą współpracę między Kościołem a kongijskimi władzami.“

« 1 »

reklama

reklama

reklama