Kościół pw. Św. Mikołaja w Kijowie zostanie zwrócony katolikom

1 czerwca minister kultury Ukrainy przyjechał na Mszę św. w kijowskim kościele św. Mikołaja i potwierdził, że zostanie on oddany wiernym. Katolicy z Ukrainy starali się o to od lat.

„Kolejna dobra wiadomość z Kijowa. Wczoraj podpisaliśmy ważne memorandum ws. pamięci historycznej. Wczoraj też minister kultury Ukrainy, Ołeksandr Tkaczenko, przyjechał na Mszę św. w kościele św. Mikołaja i potwierdził, że zostanie on oddany wiernym” – czytamy na Twitterze.

Na stronie internetowej świątyni w Kijowie napisano, że dzień 1 czerwca był datą decydującą w długo cierpiącej od historii parafii św. Mikołaja – to właśnie w tym dniu, dzięki staraniom wielu wiernych, przywrócono sprawiedliwość historyczną.

Tego dnia odbyło się również uroczyste nabożeństwo z udziałem ks. bp. Witalija Kriwyckiego z Diecezji Żytomierskiej i Monsignora Józefa Maramredy, przedstawiciela papieża i Państwa Watykańskiego na Ukrainie.

Церемонія освячення ключа і вхідних дверей до київського храму св. Миколая, 1 червня 2022
EWTN Ukraine

„Wspólnota religijna z kolei zobowiązała się do przywrócenia i zachowania zniszczonego sanktuarium jako zabytku kultury, zgodnie z najlepszymi standardami międzynarodowymi i krajowymi. Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej, aby w najbliższej przyszłości wypełnić swoje zobowiązania, musi zakończyć przygotowanie odpowiednich dokumentów” – czytamy na stronie parafii.

Rzymskokatolicki kościół pw. św. Mikołaja w Kijowie był użytkowany przez katolicką społeczność Kijowa do 1936 r., gdy zamknęły go władze radzieckie, przeznaczając pomieszczenia na cele gospodarcze. Starania ukraińskich katolików o zwrot świątyni przez 29 lat kończyły się niepowodzeniem. Od 1991 roku co niedzielę odbywają się w kościele msze święte (w języku ukraińskim, polskim i łacińskim).

25 czerwca 2001 r. kościół odwiedził papież Jan Paweł II w ramach swej pielgrzymki duszpasterskiej na Ukrainę.

Zgodnie z przyjętym w 2002 r. prezydenckim dekretem o restytucji mienia kościelnego miał on zostać zwrócony Kościołowi Katolickiemu jako właścicielowi pierwotnemu, ale zniknął z listy obiektów do oddania. Wieloletnie próby przejęcia świątyni przez katolików kończyły się niepowodzeniem. Kapitalne remonty wykonano 40 lat temu, a z powodu niezabezpieczonej przed wibracjami linii metra, ułożonej tuż pod świątynią, budynek zaczął się rozpadać. W nocy 3 września 2021 roku kościół został uszkodzony przez duży pożar, w gaszeniu którego brało udział 16 jednostek straży pożarnej. Zniszczeniu uległy między innymi zabytkowe organy i żyrandole oraz część wyposażenia liturgicznego. 6 listopada 2021 r. zawarto porozumienie między parafią pw. św. Mikołaja w Kijowie oraz Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy. 1 czerwca ukraiński minister kultury podczas wizyty w kościele pw. św. Mikołaja potwierdził, że „zostanie on oddany wiernym”.

Facebook, Radio Maryja

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama