Misjolog o wizycie papieża w Kazachstanie: ta podróż może nawiązywać do pielgrzymki Papieża Polaka

Ojciec Święty przebywa z wizytą w Kazachstanie. To już 38. zagraniczna pielgrzymka Papieża, która ma związek z Kongresem Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii.

O. prof. Andrzej Kluj, misjolog zwrócił uwagę na antenie Radia Maryja, że św. Jan Paweł II również wybrał się do Kazachstanu tuż po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 r., by zwracać uwagę na rolę religii w budowaniu pokoju.

Misjolog wskazał, że tegoroczna podróż apostolska papieża Franciszka może nawiązywać właśnie do pielgrzymki Papieża Polaka.

„Papież przyjeżdża na Kongres Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii, który w zasadzie też powstał z inicjatywy czy z inspiracji Jana Pawła II. Przypominał, że religie mają wielki potencjał w niesieniu pokoju, a nie wojny, co pewna część społeczeństwa próbowała przeforsować" – zaznaczył o. prof. Andrzej Kluj. 

Kilka miesięcy później miało miejsce II Spotkanie Asyskie, gdzie również modlono się o pokój na świecie. Już wtedy Papież Polak apelował, żeby świat nie tylko religijny, ale też polityczny, społeczny, zaangażował się w pokój, nie zapominając, że religie niosą wielki potencjał pokoju. 

W obecnych czasach pokój na świecie jest bardzo ważny. Wizyta Ojca Świętego w Kazachstanie ma również wymiar duszpasterski. Jako głowa Kościoła katolickiego chce umocnić w wierze mieszkających tam katolików. 

„Jest ich tam ok. 1,5 procenta. Nie jest to duża liczba, to kraj przeważnie muzułmański. Nie jest to radykalny islam, bardziej pokojowy. Myślę, że warto wspomnieć, że mamy tam sporo polskich akcentów, sporo polskich misjonarzy, choćby ks. abp Peta, główny biskup Kazachstanu przecież pochodzi z Polski, z diecezji gnieźnieńskiej” – zauważył misjolog. 

Dodał, że ta pielgrzymka choć krótka, może być bardzo ciekawa. 

O. prof. Andrzej Kluj wskazał, że kazachstańscy katolicy na co dzień spotykają się z wyznawcami islamu, więc z natury nauczeni są żyć w środowisku, w którym są mniejszością. 

Źródło: Radio Maryja

« 1 »

reklama

reklama

reklama