Niezwykła historia kazachskiego sanktuarium w Oziornoje

Maryjne sanktuarium w Oziornoje to jedyne tego rodzaju miejsce w Azji Środkowej. Jego początki sięgają drugiej wojny światowej, kiedy to w tym miejscu miało miejsce wydarzenie, uznane przez wielu za cudowne.

Oziernoje (zapisywane także jako Oziornoje) jest niewielką wsią, położoną w północnym Kazachstanie. Obecnie znajduje się tam Sanktuarium Matki Bożej Pokoju. W trakcie podróży do Kazachstanu papież Franciszek pobłogosławił obraz Matki Bożej Królowej Stepu, przeznaczony właśnie do tego sanktuarium, którego historia, choć stosunkowo krótka, jest niezwykła.

Rektor sanktuarium, ks. Mariusz Stawasz, w wywiadzie dla EWTN opowiada, że w tym miejscu podczas II wojny światowej ludzie modlili się o wstawiennictwo Matki Bożej, aby zakończyć głód panujący w tym regionie. Większość z nich było polskimi zesłańcami, deportowanymi w 1936 r. z terenów Ukrainy przez władze sowieckie, a ich sytuacja była beznadziejna – ze względu na wojnę, surowy klimat i nieprzychylne traktowanie przez władze ich szanse na przetrwanie były coraz mniejsze.

25 marca 1941 roku nastąpiło niespodziewane zdarzenie, które odczytano jako cud. Nagły wzrost temperatury spowodował szybkie topnienie śniegu, w wyniku czego w pobliżu wsi utworzyło się duże jezioro, w nim zaś pojawiły się znaczne ilości ryb. To zapewniło mieszkańcom pokarm niezbędny do przetrwania trudnego czasu i umożliwiło uniknięcie śmierci z głodu.

Dla upamiętnienia tego niezwykłego wydarzenia w Oziernoje utworzono sanktuarium maryjne, jednak budowa stałego kościoła stała się możliwa dopiero w okresie przełomu i pierestrojki w ZSRR. Stanął on na miejscu w roku 1990, szybko stając się celem pielgrzymek. Co roku w sierpniu młodzież z całego regionu gromadzi się tam, aby uczestniczyć w festiwalu.

Od 2014 roku w sanktuarium tym znajduje się jeden z 12 światowych ołtarzy pokoju, gdzie pielgrzymi przychodzą każdego dnia roku, aby modlić się o pokój na świecie. Koncepcja ołtarzy zakłada, że każdy z nich ma być jedną z 12 gwiazd w koronie Matki Bożej. Była to inicjatywa wspólnoty świeckiej „Regina Pacis” (Królowa Pokoju) w Polsce. Ołtarze te znajdują się w różnych krajach świata, tworzone są zaś w pracowni Drapikowski Studio. W ich centrum znajduje się postać Maryi, pod której sercem umieszczona jest monstrancja. Ołtarze te mają służyć adoracji i modlitwie o pokój.

Podczas wizyty w Kazachstanie, która miała miejsce 22-25 września 2001 r., św. Jan Paweł II nie mógł być fizycznie obecny w sanktuarium, pragnął jednak odbyć „duchową pielgrzymkę” do niego i na oczach zgromadzonych przed nim wiernych, słuchając, modlił się w ciszy, w sercu składając wizytę w tym sanktuarium. Był to szczególny moment, wszyscy bowiem w pamięci mieli wydarzenia z Nowego Jorku, gdzie w wyniku zamachu terrorystycznego runęły wieże World Trade Center. Papież apelował wtedy do wierzących chrześcijan i muzułmanów o budowanie cywilizacji przyjaźni i miłości, a nie przemocy. Kazachstan jest przykładem tego, że jest to możliwe – pomimo różnorodności wyznaniowej (ze znaczną przewagą muzułmanów) panuje tam pokój i wzajemny szacunek.

Wizerunek Maryi, która trzyma na rękach Dzieciątko Jezus i wyciąga rękę w kierunku jeziora pełnego ryb, widnieje na medalu wybitym z okazji podróży papieża Franciszka do Kazachstanu, która odbywa się w dniach 13-15 września tego roku. Jest ona związana z XIX spotkaniem Liderów Religii Światowych i Tradycyjnych, które zapoczątkowane zostało w 2003 r., czerpiąc inspirację m.in. z apelu św. Jana Pawła II.

 

Źródła: ACI Prensa, Vatican News, Templum Christi (YT)

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama