Nowy obraz Matki Boskiej w stylu kazachskim przed papieską podróżą

W Kazachstanie powstaje właśnie nowy obraz dla jedynego w tym kraju sanktuarium maryjnego, malowany przez rodowitego artystę. Maryja i Dzieciątko Jezus będą na nim przedstawione w formie inkulturowanej – z kazachskimi rysami twarzy i strojem.

 

Mająca formę tryptyku ikona zostanie prawdopodobnie pobłogosławiona przez papieża Franciszka podczas nadchodzącej wizyty w dniach 13-15 września w Kazachstanie.

W kraju tym chrześcijanie stanowią mniejszość. Ordynariusz diecezji katolickiej w Astanie, abp Tomasz Peta, zamówił u miejscowego artysty, Dosbola Kasymowa obraz do maryjnego sanktuarium zatytułowany „Matka wielkiego stepu”. Łączy on w sobie temat macierzyństwa, który jest niezwykle ważny dla Kazachów ze specyficznym charakterem ich kultury, wyrosłej wśród półpustynnych stepów. Ikona ma znaleźć się w jedynym kazachskim sanktuarium maryjnym, Maryi Królowej Pokoju, w mieście Oziernoje, około 400 km na północny zachód od Nur-Sultan.

Obraz przedstawia Matkę Boską jako kazachską kobietę ubraną w tradycyjny strój. Jej wzrok skierowany jest nie wprost, ale lekko w bok - co jest znakiem skromności, która przystoi kobietom w kazachskiej kulturze. W ramionach trzyma ona święte niemowlę, Dzieciątko Jezus, ubrane w szatę dorosłego mężczyzny - rzymską tunikę, symbolizującej jego przyszłą śmierć.

W ostatecznej formie obraz posiadać będzie po obydwu stronach panel przedstawiający anioła o kazachskich rysach, grającego na tradycyjnych instrumentach muzycznych tego kraju.

 

Autor dzieła wyjaśnia symbolikę elementów kazachskich zawartych w obrazie:

„Kazachskie zdobienia, podobnie jak wszystkie inne na całym świecie, mają swoją własną symbolikę. Nimb jest wykonany w formie gwiazdy. Z jednej strony jest kwiat, z drugiej gwiazda, a z kolejnej część kazachskiego dywanu «Tuskeiz». Aureola Dzieciątka Jezus przyjmuje natomiast formę shanyrak, godła Kazachstanu, wpisanego w krzyż jako znak powszechności zbawienia.

Struktura etniczno-religijna Kazachstanu obejmuje znaczną większość muzułmańską (ok. 70%), prawosławną mniejszość (ok. 20%) oraz inne chrześcijańskie grupy wyznaniowe, w tym około 0,82% katolików (250 tys.). Całkowita populacja kraju według danych z 2010 r. wynosi 15,5 miliona mieszkańców.

Artysta malarz cieszy się uznaniem w swoim kraju i ma nadzieję, iż jego dzieło zostanie dobrze przyjęte przez wszystkich mieszkańców Kazachstanu. „Uważam, że Kazachowie są bardzo tolerancyjni, łatwo przyjmują każdą kulturę” – mówi Kasymow.

W dniach 13-15 września Papież Franciszek odwiedzi Kazachstan w związku z VII Kongresem Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Oczekuje się, że w trakcie tego pobytu w Nur-Sułtan pobłogosławi on obraz, który docelowo zostanie umieszczony w nowej kaplicy modlitewnej w Sanktuarium Maryi Królowej Pokoju w Oziernoje.

Kaplica budowana jest w kształcie jurty, tradycyjnego okrągłego namiotu używanego przez grupy nomadów w Azji Środkowej. W sanktuarium powstanie także dom pielgrzyma poświęcony św. Janowi Pawłowi II.

Nowa kaplica ma być miejscem „dla wszystkich, niezależnie od wiary i narodowości; ta jurta będzie miejscem spotkania z Maryją, a przez Maryję z Jezusem” – podkreśla abp Peta.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama