Papież pozdrawia uczestników koncertów uwielbienia w Polsce

Podczas audiencji generalnej Papież Franciszek przypomniał o jutrzejszej uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W pozdrowieniach do pielgrzymów życzył, aby Eucharystia, która jest tajemnicą miłości była dla wszystkich źródłem łaski i światła oświecającym drogi życia oraz udzielała wsparcia w trudnościach i umocnienia w codziennych cierpieniach.

Zwracając się do Polaków Papież pozdrowił organizatorów i uczestników koncertów uwielbienia, które tego dnia odbywają się w wielu polskich miastach.

„Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Jutro obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Ten dzień przypomina nam o realnej obecności Boga w Eucharystii pod postacią chleba i wina. Niech koncerty uwielbienia, odbywające się w tym świątecznym dniu w waszym kraju, rozbudzają wiarę we wszystkich, abyśmy przyjmując Ciało i Krew Chrystusa, coraz głębiej doświadczali Jego miłości. Z serca wam błogosławię.“

Pierwszy koncert uwielbienia w uroczystość Bożego Ciała zorganizowano w Rzeszowie. W tym roku odbędzie się już jego 20. edycja. Pomysłodawcą tej wieloletniej inicjatywy jest perkusista zespołu Skaldowie Jan Budziaszek, który pierwszą edycję koncertu nazwał „koncertem swojego życia”. Od tego czasu Park Sybiraków jest wypełniany po brzegi tysiącami wiernych z Rzeszowa, Podkarpacia, z różnych regionów Polski, a także spoza granic naszego kraju, którzy pragną wspólnie wielbić Boga poprzez śpiew, taniec i wspólną zabawę.

„Kiedy w 2003 r. rozpoczynaliśmy te koncerty, to nikt się chyba nie spodziewał, że to potrwa 19 lat i – mało tego – że się rozniesie po całej Polsce. O co w tym wszystkim chodzi? O to, że człowiek może być szczęśliwy tylko wtedy, kiedy uwielbia Pana Boga. Kiedy wywyższa siebie, to zawsze będzie niedobrze.“

Jednego Serca Jednego Ducha to obecnie największe tego typu wydarzenie w Europie. W ostatnim koncercie przed pandemią wzięło udział rekordowe 50 tys. osób. „W tym roku, już bez ograniczeń związanych z obostrzeniami sanitarnymi, koncert poświęcony będzie modlitwie o pokój na Ukrainie” – mówi Marcin Pospieszalski, niezmiennie każdego roku odpowiedzialny za kierownictwo muzyczne imprezy.

„W tym roku ten koncert odbywa się w sytuacji szczególnej, wobec trwającej za naszymi granicami wojny, gdy czujemy zagrożenie i żyjemy w niesamowitym lęku. Jednego Serca Jednego Ducha może być dla wielu i dla nas samych wielkim umocnieniem i radością, momentem, w którym o tym lęku przynajmniej na chwilę zapomnimy. Będzie też wyznaniem wiary, że jest coś większego niż wszystkie nasze problemy.“

Wśród wielu polskich i zagranicznych artystów na scenie pojawi się także Kapela Bandurzystek Zorianycia ze Lwowa i ukraiński zespół Kana.

„Mam na imię Krystyna i jestem wokalistką ukraińskiego zespołu Kana. Od czterech miesięcy mieszkam z rodziną i z dziećmi w Polsce. Uciekliśmy przed wojną, a teraz mamy okazję zagrać na koncercie Jednego Serca Jednego Ducha. Udało nam się sprowadzić z Ukrainy resztę zespołu, perkusistę i basistę, którzy jak dotąd przebywali tam pod ostrzałem. To, że w ogóle przeżyli, to wielki cud, bo przebywali się w miejscach, gdzie było naprawdę źle. Uważam, że to wspaniały czas, że możemy modlić się razem o pokój na Ukrainie. To też szansa na przebaczenie naszym wrogom. To przebaczenie polega po prostu na przyjmowaniu miłości jaką Pan Bóg ofiarował nam na krzyżu.“

Początek koncertu w czwartek, 16 czerwca o godzinie 19.00 w Parku Sybiraków w Rzeszowie. Wydarzenie będzie transmitowane online: Kliknij tutaj aby obejrzeć koncert.

« 1 »

reklama

reklama

reklama