Papież zachęca: wsłuchaj się w głos stworzenia, zmień szkodliwy styl życia

Ziemia zdana na łaskę naszych konsumpcyjnych ekscesów, jęczy i błaga nas o zaprzestanie naszych nadużyć i jej niszczenia. Papież Franciszek pisze o tym w orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Nosi ono tytuł „Wsłuchaj się w głos stworzenia” i jest zachętą do nawrócenia ekologicznego i zmiany szkodliwego stylu życia.

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego obchodzony jest 1 września i wpisuje się w ekumeniczną inicjatywę, jaką jest Czas dla Stworzenia, który kończy się we wspomnienie świętego Franciszka z Asyżu. Ojciec Święty przypomina, że stworzenie krzyczy, żaląc się na złe traktowanie, co powinno nas zmusić do zmiany stylu życia. Zauważa, że wołają o to także najubożsi spośród nas. Narażeni na kryzys klimatyczny, najdotkliwiej odczuwają oni skutki susz, powodzi, huraganów i fal upałów, które stają się coraz intensywniejsze i częstsze. Franciszek wskazuje, że protest wołający do nieba wznoszą też nasi bracia i siostry z rdzennych narodów. Z powodu żarłocznych interesów ekonomicznych, terytoria ich przodków są najeżdżane i dewastowane ze wszystkich stron. „Wreszcie wołają nasze dzieci – pisze Papież. – Młodzież zagrożona krótkowzrocznym egoizmem, z niepokojem prosi nas, dorosłych, abyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, by zapobiec lub przynajmniej ograniczyć zapaść ekosystemów naszej planety”.

W swym przesłaniu Ojciec Święty zachęca byśmy stali się świadomymi „obrońcami dzieła Bożego”. Podkreśla, że mają temu służyć zbliżające się szczyty klimatyczne (COP27 w Egipcie i COP15 w Kanadzie), których celem jest powstrzymanie niszczenia ekosystemów i wymierania gatunków. Papież przypomina też o długu ekologicznym narodów bogatszych, które w ostatnich dwóch stuleciach spowodowały największe zanieczyszczenia. Apeluje też o modlitwę, by powstrzymać dalszy upadek „sieci życia”.

Papież zachęca: wsłuchaj się w głos stworzenia, zmień szkodliwy styl życia

« 1 »

reklama

reklama

reklama