Rekordowe potrzeby i rekordowa pomoc ofiarom globalnych kryzysów – raport Caritas International

Połączenie wojen, zmian klimatycznych i pandemii koronawirusa prowadzi do globalnego ubóstwa i kryzysu głodu na niespotykaną skalę.

Na całym świecie 811 milionów ludzi jest niedożywionych i głoduje, co jest liczbą dotychczas niespotykaną – powiedział 13 lipca we Fryburgu Bryzgowijskim Oliver Müller, dyrektor Caritas International (CI), będącego dziełem pomocy niemieckiej Caritas.

Zaznaczył, że ekstremalne sytuacje kryzysowe są wynikiem przede wszystkim dramatycznych klęsk żywiołowych na skutek zmian klimatycznych oraz rosnącej liczby regionalnych konfliktów i wojen. Zdaniem Müllera, wojna prowadzona przez Rosję na Ukrainie i wynikający z niej brak dostaw zboża to tylko jeden z czynników.

Zwrócił uwagę, że kryzysy i katastrofy wzajemnie się wzmacniają. Na przykład agresja rosyjska ma wpływ na dostawy energii i bezpieczeństwo żywnościowe na całym świecie. Podkreślił, że kryzysy głodu w wielu krajach zbiegają się ze zubożeniem spowodowanym przez pandemię koronawirusa. W krajach, które w znacznym stopniu zależą od gospodarki gruntowej lub od importu żywności, nagłe wahania cen mogą działać jak szok gospodarczy i polityczny, prowadząc do protestów przeciw brakowi chleba, do zamieszek głodowych i przemocy. W wielu przypadkach jest to dosłownie sprawa życia i śmierci - zauważył dyrektor organizacji.

Wezwał jednocześnie do wzmocnienia lokalnego zaopatrzenia, rynków regionalnych, a przede wszystkim drobnych rolników. "Tylko w ten sposób będziemy w stanie rozwiązać problem głodu na świecie. Nie mamy za mało żywności na świecie, ale mamy problem z jej rozprowadzeniem, a obecnie zbyt mało robi się w tym zakresie" – stwierdził z ubolewaniem mówca.

Z przedstawionego raportu wynika, że w ubiegłym roku ta niemiecka katolicka organizacja charytatywna wsparła więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej: w 2021 zorganizowano projekty dla 6 milionów osób w 77 krajach, wydając na to 96,2 mln euro, podczas gdy rok wcześniej budżet CI wyniósł 82,7 mln euro. Jednocześnie rekordowy poziom osiągnęły wpływy z darowizn i państwowego finansowania projektów: z 95,2 mln euro w 2020 r. do 147 mln w 2021 r.

Z dorocznego raportu Caritas International wynika, że w 2021 prawie 80 proc. darowizn i środków od osób trzecich przeznaczyła ona na pomoc ofiarom klęskach żywiołowych i wojen, 20 proc. trafiło na projekty dla dzieci, osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. Koszty reklamy i administracji raport określa na 8,9 proc. budżetu.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama