Sprzeciw sumienia ws. eutanazji. Światowe Stowarzyszenie Lekarzy podtrzymało stanowisko

Światowe Stowarzyszenie Lekarzy (WMA) po długiej debacie podtrzymało stanowisko, aby szanować sumienie lekarzy poprzez umożliwienie im odmowy udziału w eutanazji bądź jej wykonania. 

Środowisko lekarzy m.in. z Kanady zaproponowało, aby WMA zmieniło swoje stanowisko w sprawie sprzeciwu sumienia, co zmusiłoby lekarzy, wbrew ich sumieniu, do wydawania skierowań na eutanazję pacjentom, tam, gdzie ta praktyka jest legalna, nawet jeśli lekarz uważałby ją za zdradę własnych przekonań moralnych i religijnych. Jak podaje LifeSiteNews parlament Kanady odrzucił niedawno ustawę mającą na celu wprowadzenie takich właśnie reguł postępowania dla pracowników służby zdrowia. 

„Jeśli prawa sumienia nie mogą być chronione na poziomie federalnym, to musimy odnowić nasze zaangażowanie na niższym, lokalnym poziomie prowincji lub stanu" – wskazał Alex Schadenberg z Euthanasia Prevention Coalition.

Zwycięstwo WMA podkreśla wagę kontynuowania walki o ochronę praw sumienia lekarzy, którzy są zmuszani do współudziału w czynach, które uważają za złe. Co więcej, owe prawa są również ważne dla pacjentów.

„Wszyscy musimy być pewni, że w potrzebie lekarz uszanuje nasz sprzeciw wobec zabijania. Potrzebujemy lekarzy, którzy szanują nasze fundamentalne wartości” – czytamy na LifeSiteNews. 

Źródło: LifeSiteNews

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama