W Malezji zniesiono karę śmierci

Po debacie nad reformą systemu sądownictwa, rząd Malezji zdecydował o zniesieniu kary śmierci. Zostanie ona zastąpiona innymi sankcjami egzekwowanymi przez sądy, wynika z wypowiedzi ministra parlamentu i prawa Wana Junadiego.

Gabinet Malezji zgodził się na zniesienie kary śmierci, która na dzień dzisiejszy obowiązywała w przypadku 33 przestępstw, z których 11 było karane w ten sposób obowiązkowo. Około 73 proc. osób czekających na wykonanie wyroku zostało skazanych za przestępstwa związane z handlem narkotykami.

Rozmowy nad kształtem systemu karnego trwały od 2018 r. i zakończyły się w zeszłym tygodniu po tym, jak ukończono analizę raportu nt. alternatywnych sposobów kar za najcięższe przestępstwa. Obecna zmiana to część całościowej reformy sądownictwa w Malezji. 

Według Amnesty International, od uzyskania niepodległości w 1957 r. w Malezji wykonano 469 egzekucji, a w celach śmierci przebywa obecnie 1281 osób.

Malezja jest trzecim krajem, obok Filipin i Kambodży, wśród 10 państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej, w którym faktycznie zniesiono karę śmierci. W Brunei, Laosie jest ona od ćwierć wieku zawieszona, a także w Birmie, choć reżim wojskowy ogłosił niedawno, że przystąpi do wykonania wyroku śmierci na czterech liderach opozycji.

Od 2018 r. kara śmierci jest niedopuszczalna z punktu widzenia nauczania Kościoła.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama