W sobotę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Szacuje się, że 80 proc. osób z niepełnosprawnościami żyje w krajach o niskim i średnim dochodzie, gdzie usługi zdrowotne są ograniczone – podała w komunikacie prasowym pozarządowa humanitarna organizacja Polska Misja Medyczna.

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, podczas którego zwraca się uwagę na wyzwania towarzyszące codzienności ponad 1,3 miliarda osób na całym świecie - podała w komunikacje organizacja Polska Misja Medyczna.

„Globalnie niepełnosprawność dotyczy jednej na sześć osób. Doświadczają one nierówności nie tylko finansowych i środowiskowych – pojawiają się one również w systemach służby zdrowia. Osoby z niepełnosprawnościami częściej doświadczają ogólnego pogorszenia stanu zdrowia związanego z trudnościami w dotarciu do placówek i diagnostyce. Szacuje się, że 80 proc. osób z niepełnosprawnościami żyje w krajach o niskim i średnim dochodzie, gdzie usługi zdrowotne są ograniczone" – dodano.

„Programy rozwojowe muszą brać pod uwagę wyjątkowe potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Nie chodzi wyłącznie o zapobieganie ich wykluczeniu, ale aktywne włączanie w życie społeczności, zagwarantowanie dostępu do usług zdrowotnych i edukacji. To duże wyzwanie, wymagające nadrabiania wielu lat zaległości, kiedy kwestie opieki pozostawiało się rodzinie lub specjalnym ośrodkom. Wszyscy wzajemnie się uczymy, wdrażamy nowe rozwiązania tak, aby opieką medyczną objąć wszystkie grupy" – powiedziała cytowana w komunikacie Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

Jak przekazano, organizacja od wielu lat jest zaangażowana w zakup protez dla dzieci i kobiet poszkodowanych podczas wojny w Syrii. W związku z wojną w Ukrainie program protezowania i rehabilitacji jest prowadzony również w Polsce.

Przed rozpoczęciem konfliktu w Ukrainie mieszkało około 2,7 milionów osób z niepełnosprawnościami – poinformowano w komunikacie.

W ramach wsparcia osób z niepełnosprawnościami, Polska Misja Medyczna wraz ze Stowarzyszeniem Jedna Chwila stworzyły projekt Iron Help. Ma on objąć ponad 350 osób, zarówno z Ukrainy, jak i z Polski. Poza stałą rehabilitacją dla osób mieszkających w Polsce, zorganizowane zostaną 10-dniowe obozy sportowo-rehabilitacyjne dla obywateli Ukrainy mieszkających za naszą wschodnią granicą. Uczestnicy zostaną włączeni do programu treningowego, aby przygotować się do codziennego funkcjonowania z protezą. Ważną częścią rehabilitacji będą zajęcia sportowe (prowadzone m. in. przez paraolimpijczyków), które pomogą uczestnikom wrócić do aktywnego życia w społeczeństwie. Każdy z nich zostanie także objęty opieką psychologiczną i będzie miał możliwość spotkać się z doradzą zawodowym, by określić możliwości powrotu do pracy po przebytym urazie.

Polską Misję Medyczną można wspierać poprzez: ustawienie płatności cyklicznej w swoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc oraz darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444.

Od 1999 roku Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna pomaga ofiarom wojen, katastrof i kataklizmów. Działania PMM opierają się na pracy wolontariuszy: lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarzy, rehabilitantów, a także psychologów i analityków medycznych. Polska Misja Medyczna to polska pozarządowa humanitarna organizacja non-profit.

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ mir/ PAP

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama