W Ukrainie bardzo wiele osób nosi imię Mikołaj. Biskup z Miry cieszy się tam o wiele większą popularnością niż u nas.
Na Wschodzie św. Mikołaj jest uważany za cudownego orędownika. Nie jest tak bardzo kojarzony, jak to jest na Zachodzie, z tym, który rozdaje prezenty. Dla wschodniego chrześcijaństwa to bardzo wielki święty, który jest w stanie wyprosić wiele łask. Chrześcijanie obrządku wschodniego czczą go zaraz po Bogu i Matce Bożej.
Jak pisze Maciej Kluczka w artykule na stronie misyjne.pl, na Wschodzie św. Mikołaj nosi przydomek „ugodnik”, który jest niespotykany u innych świętych. Co oznacza? „To słowo nie ma odpowiednika w świecie zachodnim, jednym z jego znaczeń w obrządku wschodnim to: bycie miłym Bogu” – pisze Kluczka.
Dla wschodniego świata św. Mikołaj jest szczególnie miły Bogu. Dlatego jego wizerunek jest niemalże wszędzie. W Ukrainie bardzo wiele osób nosi imię Mikołaj. Biskup z Miry cieszy się tam o wiele większą popularnością niż u nas. Nie zdziwmy się jednak, że przebywający obecnie w naszym kraju Ukraińcy, mogą nieco inaczej patrzeć na tę postać niż my. „W kulturze wschodniej Mikołaj to raczej specjalista od akcji ratunkowych niż miły staruszek z brzuszkiem i siwą brodą oraz z workiem prezentów, który wita dzieci swoim: ho, ho, ho” – czytamy na stronie misyjne.pl.
Św. Mikołaj jest patronem pojednania Wschodu i Zachodu. To święty od jedności. Jest też patronem Rosji. Może warto dziś pomodlić się za wstawiennictwem św. Mikołaja, biskupa, o nawrócenie Rosji, o poruszenie serc jej mieszkańców i o nastanie pokoju na świecie. Odrzucić choć na chwilę komercję, a zwrócić się do prawdziwego świętego. To czas, w którym warto uwierzyć w cuda.
Św. Mikołaju, biskupie, prosimy Cię, aby dobro zwyciężało zło. Aby ludzie otworzyli swoje serce dla Boga, wybrali życie w świetle i odrzucili mrok. Święty Ratowniku, wybłagaj ratunek dla świata, wstawiaj się za Ukrainą, uproś nawrócenie Rosji. Amen.
źródło: misyjne.pl; msze.info/patroni/swiety-mikolaj