Podsumowując 10-lecie pontyfikatu Papieża Franciszka, dyrektor programowy mediów watykańskich, Andrea Tornielli zauważa, że ukazuje on Kościół, wychodzący bez strachu do świata i poszukujący tych, którzy są daleko oraz mających poczucie wykluczenia.
To Kościół żyjący niewyczerpanym pragnieniem ofiarowania miłosierdzia, które pochodzi od Ojca i posiada moc przemiany każdego zbłąkanego serca.
Dyrektor programowy mediów watykańskich zaznacza, że Papież Franciszek traktuje miłosierdzie jako kluczowe przesłanie Jezusa w Ewangelii. Wyraża się ono w świadomości bycia nieustannie kochanym i podnoszonym po każdym upadku. Miłosierdzie to klucz do misji Kościoła w obecnych czasach.
„Franciszek proponuje, aby oblicze wspólnot chrześcijańskich było wolne od plagi autoreferencyjności. Są one prawdziwie misyjne tylko wtedy, gdy odbijają światło swego Pana, nie uważając się nigdy za jego źródło. Wspólnoty kościelne nie powinny uciekać się do marketingu i technik prozelityzmu oraz być wolne od nostalgicznego pesymizmu tęskniących za chrześcijaństwem, którego już nie ma – podkreślił Tornielli. - Kościół według Franciszka jest wspólnotą «pojednanych grzeszników», którzy doświadczając nieskończonego miłosierdzia Boga, obdarzają nim innych. To właśnie «miłosierdzie» jest słowem, które najlepiej podsumowuje magisterium argentyńskiego Papieża, wkraczającego w trzecie pięciolecie pontyfikatu.“