Chrystus przestrzega, by nasza mowa była: „tak – tak, nie – nie”. Jak trudno jednoznacznie opowiedzieć się za Ewangelią, widać na przykładzie niemieckiego Kościoła.
Arcybiskup diecezji berlińskiej, ks. Heiner Koch opublikował 21 sierpnia na stronie archidiecezji list pasterski, w którym ogłosił, że pod jego rządami możliwe jest błogosławieństwo par homoseksualnych i rozwodników. Zapewnił także, że wobec księży nie będzie podejmował działań dyscyplinarnych. Decyzję o udzielaniu błogosławieństwa pozostawił ich sumieniu...
Opublikowany w piątek list pasterski jest odpowiedzią m.in. na spór, który rozgrzał w Kolonii, gdzie jeden z księży zorganizował „nabożeństwa błogosławieństwa dla wszystkich kochających się par”. Metropolita kard. Rainer Maria Woelki zagroził mi konsekwencjami dyscyplinarnymi. Sprawa trafiła na pierwsze strony gazet w całym kraju.
Abp Heiner Koch zapowiedział, że w jego metropolii takich konsekwencji nie będzie. Jako arcybiskup sam błogosławiłby pary homoseksualne tylko wtedy, gdy Watykan oficjalnie zezwoliłby na takie błogosławieństwo dla Kościoła katolickiego. W Kościele obowiązuje zakaz udzielania takich błogosławieństw. W lutym 2021 roku Kongregacja Nauki Wiary przypomniała, że ich udzielanie jest niedopuszczalne, bo związek jednopłciowy jest obiektywnie grzeszny, a nie można błogosławić tego, co jest grzeszne.
Według Kocha, błogosławieństwo powinno być poprzedzone rozmową z parą w celu „uformowania i podjęcia decyzji w ich sumieniu”. Rozporządzenie dotyczy również rozwodników, którzy chcą pobłogosławić swój związek.
List Kocha był także reakcją na głosowaną w marcu propozycję Drogi Synodalnej dotyczącą wprowadzenia uroczystości „błogosławieństwa dla par, które się kochają”. Propozycja ta, jak podkreślił w liście arcybiskup, w archidiecezji berlińskiej wywołała w diecezji „kontrowersje i dyskusje”. Po przytoczeniu argumentów za i przeciw błogosławieństwu homoseksualnych par, zalecił, by księża sami, we własnym sumieniu podjęli decyzję odnośnie błogosławienia par tej samej płci. „Oczekuję, że decyzja za lub przeciw udzielaniu błogosławieństwa zostanie uszanowana” – napisał w liście arcybiskup.
List pasterski abp. Kocha znajduje się na stronie archidiecezji berlińskiej >>