Duchowni byli współpracownikami biskupa Rolando Álvareza skazanego na 26 lat więzienia.
Do nikaraguańskiego aresztu trafili księża Carlos Áviles, Héctor Treminio i Pablo Villafranca. Pierwszy z nich jest wikariuszem generalnym archidiecezji Managui i bliskim współpracownikiem kard. Leopoldo Brenesa, II wiceprzewodzniczącego CELAM, czyli konferencji episkopatów Ameryki Łacińskiej. Z kolei ks. Terminio to proboszcz z parafii Santo Cristo w mieście Esquipulas. KS. Villafranca posługuje w kościele w miejscowości Nindirí.
Ten ostatni według niektórych źródeł miał już zostać wypuszczony, ale jak dotąd nie ma informacji o tym, gdzie miałby przebywać.
Wszyscy trzej aresztowani księża krytykowali lewicowy reżim prezydenta Daniela Ortegi i w przeszłości mieli bliski kontakt z uwiezionym półtora roku temu biskupem Álvarezem. Księża Áviles i Villafranca brali też w 2018 r. udział w próbie mediacji między rządem a opozycją, której demonstracje brutalnie wówczas stłumiono.
Księża Áviles. Treminio i Villafranca są kolejnymi już duchownymi, którzy zostali uwięzieni przez reżim Ortegi. Dwa tygodnie wcześnie zatrzymany został bp Isidro Mora z diecezji Siuna, który publicznie modlił się za bp. Álvareza. Ten z kolei trafił za kraty w sierpniu 2022 r. i odsiaduje wyrok za rzekomy udział w grupie przestępczej. Rolando Álvarez odmówił opuszczenia kraju w zamian za uwolnienie, w związku z czym następnego dnia został skazany na 26 lat więzienia.
Lewicowy prezydent Daniel Ortega rządzi od 2007 r. Prześladowanie Kościoła zaczęło się w 2018 r., kiedy to doszło do protestów przeciwko łamaniu prawa przez władze. Demonstranci chronili się wtedy w kościołach. Ortega oskarżył Kościół katolicki o współudział w próbie zamachu stanu podjętej przez Waszyngton Martha Molina, prawniczka dokumentująca zbrodnie reżimu Ortegi podaje, że od kwietnia 2018 r. do sierpnia 2023 r. odnotowano 667 akty agresji, takie jak ataki na księży i miejsca kultu, bezprawne areszty duchownych oraz porwania. Ucierpiało 214 osób: księży, biskupów i świeckich związanych z Kościołem. 83 zakonnice i 70 księży zmuszono do opuszczenia kraju. Kolejnych 19 deportowano pod różnymi zarzutami; zostali oni przyjęci przez Watykan. Zablokowane zostały także kościelne konta bankowe, a władza przejęła kontrolę nad 4 katolickimi uniwersytetami. Zakonowi jezuitów odebrano osobowość prawną. W marcu 2022 r. władze Nikaragui wydaliły nuncjusza apostolskiego, abp Waldemara Stanisław Sommertaga, a stosunki ze Stolicą Apostolską zostały później zamrożone.
Źródła: avvenire.it, nicaraguainvestiga.com