Przed Zesłaniem Ducha Świętego zostało przeprowadzone nowe badanie w Austrii i w Niemczech, które wykazało, że Kościoły chrześcijańskie w tych krajach powinny bardziej niż dotychczas skoncentrować się na swojej pracy duchowej oraz duszpasterskiej i nie wchodzić w politykę.
Wyniki badań, które zostały przeprowadzane w Niemczech i w Austrii przez INSA-CONSULERE na zlecenie „Kontrafunk”, nie napawają optymizmem. Ankieta dotyczyła głównie opuszczania przez wiernych Kościołów chrześcijańskich oraz spraw związanych z podatkiem kościelnym. Zapytano też o to, co Kościół powinien głosić ludziom.
Jeśli chodzi o Niemcy, ogromna większość osób, biorących udział w ankiecie, odpowiedziała, że chrześcijańskie Kościoły w tym kraju powinny mocniej niż dotychczas skupić się na duchowości i pracy duszpasterskiej. Jedynie 10 procent osób widziało tę sprawę inaczej. Znalazły się i takie osoby, które nie chciały tego komentować. Jeśli chodzi o podział na wyznania, to największą potrzebę większej pracy duchowej, ankietowani widzieli w Kościele rzymskokatolickim (67 procent wyraziło takie zdanie) oraz w protestanckich Kościołach regionalnych (również 67 procent).
Również Austriacy odczuwają potrzebę większej koncentracji na pracy duchowej i duszpasterskiej. Opowiedziała się za tym co druga osoba (w sumie 45 procent).
Ankieta wykazała, że Kościoły w Austrii i w Niemczech znajdują się naprawdę w punkcie krytycznym. Jeśli weźmiemy pod uwagę głosy w Niemczech, to tam tylko co drugi, obecny członek Kościoła chrześcijańskiego, wyklucza jego opuszczenie. To oznacza, że 52% wiernych czeka na to, jakie kroki podejmą tamtejsze instytucje kościelne w najbliższym czasie... Aktualnie 15% głosujących w ankiecie wyznało, że na pewno odejdzie z Kościoła. 21% uznało, że „może to zrobić”. 36% osób siedzi obecnie na „spakowanych walizkach”. Sytuacja w Austrii: 47% uważa, że nie odejdzie z Kościoła, 17% uważa, że na pewno to zrobi, a 23% uznało, że „może to zrobić”. Czterech na dziesięciu członków Kościołach chrześcijańskiego w Austrii siedzi obecnie na „spakowanych walizkach”.
Dużym problemem dla wyznawców jest fakt dużego upolitycznienia Kościoła. 18 proc. Niemców nie jest za utrzymaniem obecnego kościelnego systemu podatkowego. Większość niemieckich respondentów (51 proc.) chciałoby, aby kościoły chrześcijańskie same pobierały podatek kościelny.
Kościoły chrześcijańskie w tych krajach muszą więc wszystko dobrze przemyśleć, aby pogubieni wierni za „spakowane walizki” nie chwycili.
źródło: kath.net