Archeolodzy z Izraela dokonali wyjątkowego odkrycia w Jerozolimie. Mają już namacalny dowód na zburzenie starożytnej Jerozolimy przez armię Babilonu.
Jerozolima była niegdyś stolicą Królestwa Judy, starożytnego państwa na Bliskim Wschodzie, któremu kres położyła inwazja Nabuchodonozora II z 586 p.n.e. Większość informacji na temat tego wydarzenia dostarcza Biblia, jednak badania archeologiczne trwały i zdobyto właśnie namacalny dowód na to, że w VI wieku przed Chrystusem stolica Judy została zdobyta i zburzona przez Babilończyków. Okres niewoli babilońskiej opisuje Księga Jeremiasza.
Badania archeologów były niejednokrotnie prowadzone. Podczas minionych dekad, archeolodzy krok po kroku potwierdzali biblijne wydarzenie związane z najazdem Babilończyków. Jak możemy przeczytać na stronie national-geographic.pl, „wykopaliska wykazały, że Babilończycy systematycznie niszczyli i palili miasto, a mury miejskie były burzone. W przeszłości naukowcy odkryli pozostałości trzech budynków mieszkalnych, które znajdowały się w historycznej części Jerozolimy, Mieście Dawida. Chodzi o budynki: Spalony Pokój, Dom Ahiela i Dom Bullae”.
Co tym razem odkryli archeolodzy z Izraela? W czasie nowych wykopalisk odnaleźli kolejną budowlę, która pochodziła z czasów najazdu Nabuchodonozora II. Budowlę nazwali Budynkiem 100. Swoim odkryciem podzielili się na łamach „Journal of Archaeological Science”. Archeolodzy dokonali analizy chemicznej budynku, który spłonął wtedy doszczętnie.
„Dowody na obecność pożaru są jedną z najważniejszych cech pozwalających na identyfikację i charakterystykę zniszczeń. Metody analizy mikroskopijnych śladów ognia w ostatnich latach bardzo się rozwinęły, umożliwiając archeologom zbadanie nowych kwestii związanych z intensywnością zniszczeń. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii południowego Lewantu jest dokonane przez Babilończyków zniszczenie Judy i jej stolicy Jerozolimy w 586 r. p.n.e. Ukształtowało ono biblijną narrację i teologię na wiele pokoleń” – podkreślili archeolodzy z Izraela w artykule dla „Journal of Archaeological Science”.
„Nasze odkrycie rzuca nowe światło na to, jaki wpływ miał babiloński najazd na rzeczywistość mieszkańców Jerozolimy” – dodali. Ich odkrycie sugeruje, że spalenie budynku było celowe. Budynek należał do kogoś z ówczesnej elity. Być może Babilończycy zapragnęli ukarać tę osobę za to, że była nieposłuszna. Abstrahując jednak od powodu spalenia budynku, niewątpliwym faktem jest to, że nowe odkrycie jest niezbitym dowodem na wydarzenie opisane w Biblii.
źródło: „Journal of Archaeological Science”; national-geographic.pl