Bp Jan Sobiło: do nawrócenia Rosji przyczyni się także Ukraina

„Spotkanie papieża Franciszka z prezydentem Ukrainy ma wielkie znaczenie przede wszystkim w wymiarze duchowych. Odbyło się ono w 106. rocznicę objawień fatimskich, co nie jest przypadkowe, w kontekście toczącej się na Ukrainie wojny” – zauważył bp pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło.

Biorący udział w Tygodniu Europejskim w Palermo bp Jan Sobiło odczytuje wczorajsze spotkanie papieża Franciszka z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim przede wszystkim w kontekście przesłania jaki płynie z objawień fatimskich, które miały miejsce 106 lat temu:

„Nieprzypadkowo, bo przypadków nie ma, to spotkanie miało miejsce 13 maja, w kolejną, 106 rocznicę objawień fatimskich. To spotkanie było bardzo ważne i przyczyni się do tego, że Niepokalane Serce Maryi zwycięży i, jak Maryja prosiła w Fatimie, Rosja się nawróci. Do nawrócenia Rosji przyczyni się również Ukraina, która w tej chwili cierpi, ale po pokonaniu Rosji udzieli jej wszelakiej pomocy, aby również Rosjanie odczuli swoją godność i rozpoczęli nowy etap w historii. Taki etap, który pozwoli im poczuć się pełnowartościowymi ludźmi, nieuciemiężonymi przez ideologie, które niszczyły w szczególny sposób sam naród rosyjski”.

Kończący się dziś w Palermo 14. Tydzień Europejski poświęcony był w tym roku Ukrainie. W trakcie jego trwania odbyła się dyskusja panelowa w której brali udział oprócz bp Sobiło, politycy i dziennikarze z Ukrainy, Włoch i Polski. Zdaniem biskupa Zaporoża, Europa wciąż potrzebuje informacji o tym, co dzieje się na Ukrainie: „Świadomość wielu ludzi na świecie, także i we Włoszech jest słaba na temat wojny w Ukrainie. Dlatego każde spotkanie, a w szczególności takie, jak cały tydzień poświęcony Ukrainie w Palermo, pozwoli ludziom zrozumieć dramat tej wojny, a jednocześnie zrozumieć całą polityczną sytuację, że Ukraina jest ofiarą tej wojny, a Rosja jest okupantem, który niszczy naród ukraiński. Jednocześnie jest możliwością wypowiedzenia wdzięczności Ukrainy za wielką pomoc, którą otrzymujemy od całej Europy, także od Włochów, Polaków, od Amerykanów. Cały świat pomaga. Mamy możliwość wypowiedzenia podziękowania dla tych, którzy ofiarują cierpienia, modlitwę i pomoc materialną dla cierpiącej Ukrainy”.

Ważnym wydarzeniem Tygodnia Europejskiego w Palermo było nadanie nazwy „ukraiński” jednemu z placów w mieście, w tak zwanej „dzielnicy europejskiej”, gdzie każda z ulic nosi nazwę jednego z narodów Europy. Uroczystego nadania nowej nazwy placu dokonał biskup Zaporoża.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama