Ciąg dalszy prześladowań Kościoła w Nikaragui. Zamknięto jezuicki Uniwersytet Ameryki Środkowej

Nikaraguański reżim oskarżył jezuicką uczelnię o bycie „centrum terroryzmu organizowanego przez grupy przestępcze”, a sędzia nakazał konfiskatę wszystkich jej aktywów. To kolejny krok władz ku całkowitemu zduszeniu wolności obywatelskich i religijnych.

Przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego, o. Arturo Sosa potępił zamknięcie przez reżim Ortegi prowadzonego przez ten zakon Uniwersytetu Ameryki Środkowej w Nikaragui. Określił to jako część próby „zduszenia” Kościoła katolickiego i instytucji obywatelskich w tym środkowoamerykańskim kraju. Oburzenie tą decyzją wyrazili także jezuici w innych krajach oraz Departament Stanu USA.

W liście wysłanym do przełożonego jezuitów w Ameryce Środkowej ojca Jose Domingo Cuesty, ojciec Arturo Sousa stwierdził, że oskarżenia rządu wobec prestiżowego uniwersytetu są „całkowicie fałszywe” i stanowią część szerszego rządowego programu „oszczerstw” wymierzonych w obrońców wolności. Uczelnia oświadczyła, że rząd oskarżył ją o bycie „centrum terroryzmu organizowanego przez grupy przestępcze”, a sędzia nakazał konfiskatę wszystkich jej aktywów.

Przejęcie Uniwersytetu Ameryki Środkowej jest następstwem nasilającej się rozprawy prezydenta Daniela Ortegi z Kościołem katolickim w Nikaragui, którego przywódcy działali jako rozjemcy po protestach w 2018 roku.

W swoim liście o. Sosa wezwał do zakończenia agresji rządowej przeciwko uczelni działającej od 63-lat, podkreślając, że jej misją, podobnie jak wszystkich uniwersytetów jezuickich jest obrona sprawiedliwości, prawdy i wolności myśli oraz oferowanie otwartej i demokratycznej edukacji.

Także Jezuicka Konferencja Kanady i Stanów Zjednoczonych wyraziła zaniepokojone bezprawną konfiskatą Uniwersytetu Ameryki Środkowej (UCA) w Managui przez reżim Ortegi, „uczelni znanej w świecie z zapewniania doskonałego wykształcenia tysiącom studentów w tradycji jezuickiej i katolickiej od momentu założenia w 1960 roku. Przejęcie uniwersytetu jest rażącym naruszeniem wolności akademickiej i religijnej” - stwierdzono. Jezuici USA i Kanady wyrażają swą solidarność ze współbraćmi z Nikaragui. Wyzywają władze tego kraju do wycofania się ze swojej decyzji oraz zakończenia agresji wobec wspólnoty akademickiej. „Prosimy rządy Stanów Zjednoczonych i Kanady o przyłączenie się do nas w potępieniu tej poważnej niesprawiedliwości i w domaganiu się sprawiedliwego rozwiązania. Modlimy się, aby prawda, sprawiedliwość, dialog i wolność zwyciężyły” – napisali jezuici z USA i Kanady.

Przejęcie jezuickiego uniwersytetu przez władze Nikaragui potępił także Departament Stanu USA. Pierwszy zastępca rzecznika, Vedant Patel odpowiadając na pytanie telewizji EWTN stwierdził, że akt ten oznacza dalszą erozję norm demokratycznych i dławienie wolności obywatelskiej. „Stany Zjednoczone potępiają trwające represje reżimu wobec osób i instytucji religijnych i wzywamy do natychmiastowego bezwarunkowego uwolnienia więźniów sumienia uwięzionych w Nikaragui, w tym biskupa Álvareza” – stwierdził Patel. „Decyzja ta jest kolejnym znakiem, że Ortega i Murillo kontynuują autorytaryzm i podważają wszystkie niezależne instytucje w Nikaragui. Pomimo ich wysiłków, nie mogą oni stłumić wolności myśli, a my będziemy nadal używać narzędzi dyplomatycznych i ekonomicznych, aby promować odpowiedzialność za takie czyny” – stwierdził przedstawiciel Departamentu Stanu USA.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama