Co roku aż dwanaście milionów dziewcząt zmuszanych jest do zawarcia małżeństwa

Dwanaście milionów dziewcząt na całym świecie jest zmuszanych do małżeństwa każdego roku, poinformował UNICEF.

Patrząc jednak na globalny rozwój, odsetek małżeństw dzieci nadal spada, wynika z raportu opublikowanego w środę przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. Według raportu, odsetek młodych kobiet w przymusowych małżeństwach spadł z 21 proc. do 19 proc, w ciągu ostatnich pięciu lat. W sumie na świecie żyło obecnie około 640 mln dziewcząt i kobiet, które zostały przymusowo wydane za mąż przed 18. urodzinami.

Organizacja ostrzegła, że trwające kryzysy, konflikty zbrojne, katastrofy klimatyczne i skutki pandemii mogą zniweczyć dotychczasowe postępy w walce z małżeństwami dzieci. W obliczu rosnącej biedy wiele rodzin szuka bezpieczeństwa w przymusowych małżeństwach. Szacuje się, że pandemia już zapobiegła małżeństwom dzieci o jedną czwartą od 2020 roku.

Jak wynika z raportu, małżeństwa dzieci są nadal najbardziej rozpowszechnione w południowej Azji i Afryce Subsaharyjskiej. Ze względu na silny wzrost populacji i trwające kryzysy, w najbliższych latach w południowej Afryce spodziewany jest nawet wzrost liczby małżeństw dzieci. Według UNICEF, sądząc po dotychczasowych postępach, region ten jest obecnie o ponad 200 lat wstecz od zakończenia przymusowych małżeństw wśród nieletnich.

„Postęp w Azji Południowej jest głównie odpowiedzialny za ogólny pozytywny trend" - czytamy. UNICEF obserwuje podobną tendencję w Indiach, choć nadal ma tam miejsce jedna trzecia światowych małżeństw dzieci. Sytuację w regionach Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz Bliskiego Wschodu, a także w Afryce Północnej, Europie Wschodniej i Azji Środkowej określa się jako stagnację.

Według danych, dziewczynki w małżeństwach dzieci często nie mają dobrej edukacji szkolnej i są narażone na zwiększone ryzyko wczesnej ciąży. Ponadto, wczesne małżeństwa zazwyczaj skutkują izolacją od rodziny i przyjaciół.

Liczby te oparte są na reprezentatywnych danych z ponad 100 krajów. Składają się na nie badania gospodarstw domowych w poszczególnych krajach oraz dane demograficzne pochodzące z Organizacji Narodów Zjednoczonych.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama