Wieloletnie badania ornitologów, zoologów, biologów i ekologów z całej Europy wykazały, że główną przyczyną zmniejszania się populacji ptaków w Europie i Wielkiej Brytanii są stosowane w rolnictwie pestycydy i herbicydy. A straty są ogromne. Niektórzy badacze szacują, że w ostatnim półwieczu straciliśmy w samej Europie 550 milionów gatunków ptaków.
W najnowszym badaniu opublikowanym w magazynie “Proceedings of the National Academy of Sciences” grupa ponad 50 ekspertów, chcąc wskazać najbardziej szkodliwe czynniki, zbadała wpływ pestycydów i herbicydów na populacje ptaków w różnych lokalizacjach, podaje serwis Phys.org.
Do opracowania wykorzystano dane z wielu źródeł, w tym raportów naukowców-wolontariuszy, z 28 krajów Europy i Wielkiej Brytanii zebranych w ciągu ostatnich czterech dekad.
Analiza tego ogromnego zbioru danych nie tylko potwierdziła ogromne spadki liczebności większości gatunków ptaków, lecz take pozwoliła wskazać głównego winowajcę - stosowanie pestycydów i herbicydów. Używane do ochrony roślin środki chemiczne szkodzą ptakom zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio - powodują problemy zdrowotne i wady wrodzone, a także zabijają owady, które stanowią ich pożywienie.
Badacze ustalili, że liczba dzikich ptaków od 1980 roku zarówno w Europie, jak i w Wielkiej Brytanii spadła o 25 proc. Największe spadki odnotowano w populacjach gatunków, które żywią się bezkręgowcami. Okazało się również, że najbardziej, bo prawie o 57 proc., spadła liczebność gatunków ptaków, które żyją na terenach uprawnych. W tym samym okresie liczebność ptaków miejskich spadła o prawie 28 proc., a zamieszkujących lasy - o prawie 18 proc.
To dowód, że największym zagrożeniem dla ptaków jest rozwój intensywnego rolnictwa. Drugim głównym czynnikiem jest urbanizacja. (PAP Life)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.