Dwaj biskupi z Chin na Synodzie Biskupów. Kim są ci hierarchowie?

Po raz drugi zdarza się, że biskupi z Chin kontynentalnych wezmą udział w obradach Synodu Biskupów. Synod rozpocznie się 4 października.

Pierwszy z nich, to bp Antonio Yao Shun, 58-letni ordynariusz diecezji Jining w Mongolii Wewnętrznej. Był on pierwszym biskupem wyświęconym po podpisaniu w 2018 roku tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską i Chińską Republiką Ludową w sprawie wspólnych nominacji biskupich.

Jest ekspertem ds. liturgii. Po ukończeniu krajowego seminarium duchownego w Pekinie studiował w Stanach Zjednoczonych oraz na Filipinach. Był wykładowcą seminaryjnym oraz kierownikiem duchowym. Od 2004 roku kierował pracami komisji liturgicznej, podlegającej Patriotycznemu Stowarzyszeniu Katolików Chińskich. W 2010 roku został wikariuszem generalnym, a w 2019 roku biskupem diecezjalnym w Jiningu.

Drugi chiński hierarcha, to bp Giuseppe Yang Yongqiang, kierujący diecezją Zhoucun w prowincji Szandong. Wyświęcony został w 2010 roku za zgodą ówczesnego papieża Benedykta XVI. Od 2016 roku jest wiceprzewodniczącym Chińskiej Rady Biskupiej.

53-letni hierarcha odkrył w sobie powołanie kapłańskie już jako młody chłopiec. W latach 1987-89 uczęszczał do niższego seminarium duchownego w Jinan, po czym przeniósł się do wyższego seminarium w Szeszan koło Szanghaju. Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 roku. Rok później został proboszczem, dokształcał się też w narodowym seminarium w Pekinie (2003-04). W latach 2005-10 wykładał w seminarium pw. Ducha Świętego w Jinan. W 2010 roku został wyświęcony na biskupa koadiutora diecezji Zhoucun. Od początku był uznawany zarówno przez Stolicę Apostolską, jak i władze w Pekinie. Rządy w diecezji przejął w 2013 roku.

Podeskretarz Synodu Biskupów bp Luis Marín de San Martín wyjaśnił, że nazwiska obu hierarchów zostały przedstawione papieżowi przez Kościół w Chinach w porozumieniu z tamtejszymi władzami państwowymi. Ponieważ jednak Stolica Apostolska nie uznaje Chińskiej Rady Biskupiej, obaj biskupi wezmą udział w synodzie z nominacji papieskiej. Będą więc oni pełnoprawnymi delegatami na obrady z prawem głosu.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama