Gdzie jest dominacja tam nadużycia! Franciszek w obronie kobiet

Papież wystosował przesłanie, w którym pisze, że w zbyt wielu sytuacjach kobiety są traktowane przedmiotowo. Obwinił za sytuację globalne media zajmujące w tej kwestii dwuznaczną rolę.

Papież wystosował przesłanie w związku z narodową kampanią przeciwko przemocy wobec kobiet zorganizowaną przez włoską rozgłośnię publiczną RAI Radio 1 oraz Dom dla Skrzywdzonych Kobiet.

Franciszek pisze, że w zbyt wielu sytuacjach kobiety są spychane na dalszy plan, uważane za „gorsze” oraz traktowane przedmiotowo.

„Jeśli osoba zostaje zredukowana do rzeczy, to jej godność nie jest już uznawana, jest uważana jedynie za własność, którą można rozporządzać we wszystkim” – podkreśla papież.

Biskup Rzymu z bólem przypomina, że dramat przemocy wciąż dotyka wielu kobiet.

„Jak wiele z nich jest maltretowanych, wykorzystywanych, zniewolonych, zmuszanych do poddania się żądzy mężczyzn. Pada ofiarami arogancji tych, którzy myślą, że mogą rozporządzać ich ciałami i życiem”.

Papież zauważył, że niestety globalne media zajmują w tej kwestii dwuznaczną rolę.

„Z jednej strony rozpowszechniają szacunek i promocję kobiet, ale z drugiej strony nieustannie przekazują wiadomości naznaczone hedonizmem i konsumpcjonizmem” – wskazuje.

W tym ostatnim przypadku promuje się model zarówno kobiety jak i mężczyzny, w którym ważne są sukcesy, rywalizacja i umiejętność przyciągania innych, aby ich zdominować.  „Gdzie jest dominacja tam nadużycia!” – tłumaczy Franciszek.

W przesłaniu wyjaśnił, że miłość nie pragnie więźniów, lecz obdarowuje wolnością, tak by w pełni widoczna stała się godność. Ojciec Święty wzywa do kształtowania odpowiedniej edukacji, tak by szerzyć sprawiedliwe i zrównoważone formy relacji oparte na szacunku dla drugiego.

„Z serca i ciała kobiety przyszło na świat zbawienie, to jak traktujemy kobiety we wszystkich ich wymiarach ujawnia nasz stopień człowieczeństwa” – konkluduje Franciszek.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama