Koptowie zabici w Libii zostaną uznani za męczenników Kościoła katolickiego

21 koptów, którzy zostali ścięci w lutym 2015 r. przez dżihadystów z Państwa Islamskiego na plaży w Libii zostanie uznanych za męczenników Kościoła katolickiego – ogłosił papież Franciszek podczas spotkania z patriarchą prawosławnego Kościoła Koptyjskiego Tawadrosem II w Watykanie.

Podczas spotkania z papieżem Franciszkiem Tawadros II przekazał papieżowi relikwię męczenników, których koptyjski patriarcha uznał za męczenników 8 lat temu. W odpowiedzi papież powiedział: „Ci męczennicy zostali ochrzczeni nie tylko w wodzie i w Duchu Świętym, ale także we krwi; krwi, która jest ziarnem jedności dla wszystkich uczniów Chrystusa”.

Ojciec Święty z radością stwierdził, że na znak duchowej jedności łączącej oba Kościoły, męczennicy ci zostaną wpisani do Martyrologium Rzymskiego, czyli spisu świętych i błogosławionych. Podkreślił jednocześnie, że wydarzenie to wpisuje się w „ekumenizm krwi”, który zapoczątkowany został już za pontyfikatu św. Jana Pawła II, kiedy w 2001 roku Kościół katolicki włączył do Ogólnego Martyrologium Rzymskiego niektórych świętych z Kościołów prawosławnych i orientalnych, którzy żyli po rozdzieleniu Kościołów.

„Nie znajduję słów, aby wyrazić moją wdzięczność za cenny dar relikwii męczenników koptyjskich zabitych w Libii 15 lutego 2015 r. Zostali oni ochrzczeni nie tylko w wodzie i Duchu Świętym, ale także we krwi, krwi, która jest ziarnem jedności dla wszystkich wyznawców Chrystusa. Z radością ogłaszam dziś, że za zgodą Waszej Świątobliwości tych 21 męczenników zostanie włączonych do Martyrologium Rzymskiego na znak duchowej komunii łączącej nasze dwa Kościoły” – powiedział papież Franciszek. 

15 lutego 2015 roku na plaży w Libii terroryści z tzw. Państwa Islamskiego ścięli 20 Koptów z Egiptu oraz ich towarzysza z pracy, pochodzącego z Ghany. Na nagraniu z ich egzekucji widać, że umierali, wypowiadając słowa „Panie Jezu Chryste". W egipskiej wiosce Al Our w rekordowym tempie zbudowano dedykowane im sanktuarium.

Papieska audiencja i cała podróż Tawadrosa do Rzymu, potrwająca do niedzieli 14 maja, wpisuje się w kontekst historii, czyli spotkania w 1973 r. Szenudy III i Pawła VI, pierwszego „między papieżem Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego a Biskupem Rzymu”, które zakończyło również kontrowersje teologiczne sięgające Soboru Chalcedońskiego, dzięki podpisaniu przez nich 10 maja 1973 roku wspólnej deklaracji chrystologicznej. Dokument ten posłużył później jako „inspiracja dla podobnych porozumień z innymi wschodnimi Kościołami ortodoksyjnymi, przedchalcedońskimi. Papież przypomniał, że razem z Tawadrosem ustanowili oni w 2013 r. 10 maja dniem koptyjsko-katolickiej przyjaźni.

Pielgrzymka patriarchy prawosławnego Kościoła Koptyjskiego Tawadrosa II do Watykanu potrwa do 14 maja i ma związek z 50. rocznicą historycznego spotkania papieża Pawła VI z papieżem Szenoudą III w 1973 roku. Było to pierwsze spotkanie biskupa Rzymu z patriarchą Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, którego zwieńczeniem było podpisanie wspólnej deklaracji chrystologicznej. Dokument ten posłużył później jako „inspiracja dla podobnych porozumień z innymi wschodnimi Kościołami ortodoksyjnymi, przedchalcedońskimi.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama