Liczba kar śmierci wykonanych w 2022 roku najwyższa od pięciu lat

W ubiegłym roku wykonano na świecie co najmniej 883 wyroki śmierci w 20 krajach świata. Według opublikowanego w tych dniach w Berlinie raportu Amnesty International (AI) na temat kary śmierci jest to najwyższa liczba wyroków śmierci wydanych przez sądy od 2017 roku. Do nich należy dodać liczne stracenia utrzymywane w tajemnicy, m.in. tysiące w Chinach, a także w Korei Północnej i Wietnamie.

Według AI, do tego wzrostu przyczyniły się egzekucje w Iranie (567), Arabii Saudyjskiej (196) i Egipcie (24). To 90 procent egzekucji odnotowanych na całym świecie. W samej Arabii Saudyjskiej jednego dnia stracono 81 osób.

Z drugiej strony organizacja praw człowieka zauważa, że w ubiegłym roku sześć krajów całkowicie lub częściowo zniosło karę śmierci. Według raportu, 112 krajów zniosło karę ze swoich kodeksów karnych, a ponadto dziewięć krajów nie przewiduje już kary śmierci za zwykłe przestępstwa.

Liczba wydanych wyroków śmierci spadła nieznacznie, bo o 36 do 2016 roku, ale po pewnych przerwach wyroki śmierci wykonano ponownie w Afganistanie, Kuwejcie, Mjanmie, Palestynie (Strefa Gazy) i Singapurze. W USA liczba egzekucji wzrosła z 11 w 2021 r. do 18 w 2022 r.

Julia Duchrow, zastępca sekretarza generalnego AI w Niemczech, zwróciła uwagę na „bezprecedensową falę egzekucji” w Iranie. Według danych ONZ, w tym roku stracono tam już co najmniej 209 osób. Duchrow powiedziała, że podczas brutalnego tłumienia masowych protestów irański wymiar sprawiedliwości dokonał w zeszłym roku egzekucji co najmniej czterech demonstrantów, a „kolejne dziesiątki osób są poważnie zagrożone karą śmierci w związku z protestami”.

AI zaapelowała o wywieranie większej presji politycznej na rząd irański. Powinien to uczynić zwłaszcza rząd Niemiec w przypadku obywatela Niemiec Jamshida Sharmahda, którego wyrok śmierci został niedawno potwierdzony przez Sąd Najwyższy Iranu. „Zatrzymanie Sharmahda było arbitralne, a wyrok śmierci to farsa” – ubolewała Duchrow.

Według AI podwoiła się w ubiegłym roku liczba egzekucji związanych z przestępstwami narkotykowymi. Stanowiły one 37 procent wszystkich zarejestrowanych egzekucji. Te wyroki naruszają prawo międzynarodowe, które ogranicza karę śmierci do „najpoważniejszych przestępstw”, podkreślił raport AI. Takie wyroki zapadają głównie w Chinach, Iranie, Arabii Saudyjskiej, Singapurze i prawdopodobnie w Wietnamie.

ts (KAI) / Berlin
 

« 1 »

reklama

reklama

reklama