Maltańczyk sądzony za opowiadanie o swojej własnej historii terapii konwersyjnej

Maltańczyk stanie w piątek przed sądem za rzekome propagowanie terapii konwersyjnej. Jego sprawa może mieć charakter normatywny, gdyż kilka krajów europejskich wprowadziło lub zamierza wprowadzić zakaz terapii konwersyjnej.

Matthew Grech jest członkiem charyzmatycznego kościoła zielonoświątkowego River of Love. 33-latek opowiadając historię swego życia zaznacza, że jest byłym homoseksualistą, któremu dzięki wierze chrześcijańskiej udało się porzucić orientację homoseksualną. Tego rodzaju wypowiedzi, zamieszczone w lokalnych mediach, stały się przedmiotem śledztwa. Grech został oskarżony o złamanie zakazu reklamy terapii konwersyjnych dla homoseksualistów, prawa wprowadzonego w 2016 roku. Moment postawienia zarzutów wydaje się nieprzypadkowy. W zeszłym tygodniu sekretarz parlamentarny ds. Reform Rebekka Buttigieg wypowiedziała się na temat konieczności zaostrzenia prawa dotyczącego terapii konwersyjnej, tak aby wyeliminować wszelkie ewentualne luki, a samo promowanie terapii konwersyjnej ma się wiązać z surowszą karą w ramach nowego projektu ustawy, który ma zostać złożony w parlamencie.

Kilka tygodni temu Kościół zielonoświątkowy River of Life, do którego należy Grech, stał się przedmiotem ostrych ataków słownych w mediach społecznościowych. Jeden z komentujących, satyryk Matt Bonnano, napisał, że Kościół ten powinien zostać zbombardowany nalotem dywanowym.

Oryginalny wywiad udzielony maltańskiemu medium, został usunięty, dostępna jest jednak transkrypcja. Według niej Grech miał stwierdzić, że bycie homoseksualistą nie stanowi o tożsamości danej osoby, a także że nie można być jednocześnie chrześcijaninem i homoseksualistą. Nie namawiał jednak nikogo do zmiany orientacji seksualnej, co podkreśla jego prawnik.

Historia Grecha jest postrzegana jako przykład pokazowy przez lobby LGBT, nie tylko na Malcie, ale także poza jej granicami. Maltańczykowi grozi kara 5 tys. euro grzywny lub pięciu miesięcy więzienia. Jeśli zostanie skazany, jego sprawa ukazywana będzie jako wzorcowa i może stać się kamieniem, który uruchomi lawinę podobnych procesów. Obecnie kilka krajów, w tym Norwegia, Holandia i Szwajcaria, rozważa wprowadzenie zakazu terapii konwersyjnej. Chrześcijanie obawiają się, że będzie to w praktyce oznaczać niemożność prowadzenia działalności duszpasterskiej i poradnictwa psychologicznego dla osób homoseksualnych, które odczuwają problemy związane ze swoją orientacją. Sprawa ta przyciąga wiele uwagi w różnych krajach – publikacje na jej temat pojawiły się w amerykańskiej sieci telewizyjnej Fox News i szwedzkim dzienniku „Dagen”.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama