„Kościół nie cofa się w obliczu trudności” Misja kard. Zuppiego to ważny sygnał dla Kijowa i Moskwy

„Pokojowa misja kard. Zuppiego w Moskwie i w Ukrainie jest analogiczna do misji, którą Jan Paweł II powierzył kard. Etchegaray’owi, kiedy wysłał go do Saddama Husseina” – mówi kard. Fernado Filoni, były nuncjusz w Bagdadzie. Podkreśla, że takie misje to świadectwo szczególnego zaangażowania ze strony papieża, który nie posługuje się tylko zwyczajnymi środkami dyplomatycznymi, ale chce wysłać ważny sygnał do obu stron konfliktu.

Kard. Filoni przypomina, że Jan Paweł II dwukrotnie posługiwał się takimi nadzwyczajnymi środkami. Po raz pierwszy wysłał kard. Etchegaraya do Saddama Husseina jeszcze podczas wojny między Irakiem i Iranem. Doprowadziło to do uwolnienia więźniów po obu stronach frontu. Po raz kolejny francuski purpurat pełnił pokojową misję w Bagdadzie podczas drugiej wojny w Zatoce Perskiej. Niestety pomimo apeli i zabiegów Jana Pawła II nie udało się powstrzymać wojny.

Były nuncjusz w Bagdadzie podkreślił, że takie kroki nie są alternatywą dla zwyczajnej dyplomacji, lecz jej uzupełnieniem, kiedy papież po prostu widzi, że w danych okolicznościach warto skierować na pierwszą linię nadzwyczajnego wysłannika. Wstępna otwartość Moskwy nie przesądza jeszcze o sukcesie misji. Również za pontyfikatu Benedykta XVI strony konfliktu wyrażały otwarcie na apele papieże, a mimo to nie udało się zatrzymać wojny. Ważnym osiągnięciem byłoby już respektowanie międzynarodowego prawa humanitarnego, zaprzestanie bombardowań obiektów cywilnych i poszanowanie jeńców.

Zapytany przez dziennik Corriere della Sera o szanse misji w Ukrainie, kard. Filoni przyznał, że sytuacja jest bardzo trudna. „Po tylu ofiarach śmiertelnych, po tak wielkich zniszczeniach, trudno jest powiedzieć: zapomnijmy o tym, co było. Jednakże pokój zawsze jest możliwy, Kościół nigdy się nie cofa w obliczu trudności" – zapewnia wieloletni watykański dyplomata.

« 1 »

reklama

reklama

reklama