Papież spotkał się z patronami Muzeów Watykańskich. Wskazywał, że 40-letnie zaangażowanie ich stowarzyszenia to konkretny znak uznania dla potencjału sztuki.
To sztuka bowiem otwiera serca i umysły „na piękno stworzenia i tajemnicze bogactwo naszego ludzkiego życia i powołania. […] Istnieje nierozerwalny związek między sztuką, historią, kulturą i wiarą” – podkreślał Franciszek.
Wyjątkową cechą sztuki, zwłaszcza religijnej, jest możliwość bycia nośnikiem przesłania miłosierdzia i rozbudzania nadziei i to takim, który trafia do wszystkich.
„Sztuka zawsze przemawia do duszy; […] regeneruje ludzkiego ducha, tak jak woda regeneruje suchą i jałową pustynię” – zaznaczał Papież. Dodawał, że
sztuka prowadzi nas do uznania, że człowieczeństwo jest wspólne nam wszystkim, oraz do budowania mostów między kulturami i tworzenia poczucia solidarności.
Jedną z najbogatszych kolekcji sztuki pochodzącej ze wszystkich kręgów kulturowych jest właśnie ta watykańska. Jak zaznaczał Franciszek, dzięki wsparciu Patronów Sztuki w Muzeach Watykańskich dzieła wciąż zachowują blask i mogą nadal nas inspirować. „40-letnia historia waszego stowarzyszenia inspirowana jest nie tylko miłością do sztuki, ale także przekonaniem, że każde pokolenie ponosi zbiorową odpowiedzialność za opiekę i zachowanie bezcennego dziedzictwa, które zostało nam powierzone” – podkreślał Ojciec Święty. Przypomniał, że dzięki tej świadomości podjęto rozległe prace konserwatorskie na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, zwłaszcza w okresie zamknięcia pandemicznego.
Na zakończenie Papież złożył wyrazy uznania dla działalności mecenasów i zachęcił ich „do wytrwania w tym chwalebnym przedsięwzięciu”.