Papież wyraził bliskość z Kościołem w Chinach

Franciszek przypomniał dziś o cierpieniach Kościoła w Chinach. Prosił wszystkich o solidarność i modlitwę, aby nasi bracia i siostry z Państwa Środka doświadczyli, że nie są sami pośród trudności.

Papież: niech komunia i solidarność Kościoła powszechnego wspierają wspólnotę w Chinach

„Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. Zbiega się on z uroczystością Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, czczonej i wzywanej w sanktuarium Matki Bożej z Sheshan w Szanghaju. Z tej okazji pragnę zapewnić o mej pamięci i wyrazić bliskość z naszymi braćmi i siostrami w Chinach, dzieląc ich radości i nadzieje. Szczególnie swą myśl kieruję do wszystkich cierpiących, pasterzy i wiernych, aby w komunii i solidarności Kościoła powszechnego doznali pocieszenia oraz umocnienia. Zachęcam wszystkich do wznoszenia modlitw do Boga, by Dobra Nowina o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym mogła być głoszona w całej jej pełni oraz pięknie, a także w wolności, przynosząc owoce dla dobra Kościoła katolickiego i całego społeczeństwa chińskiego.“

Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach został zaproponowany przez papieża Benedykta XVI w liście, jaki skierował do wiernych z Państwa Środka w 2007 r. Nieprzypadkowo wybrano dzień poświęcony Maryi, Wspomożycielce Wiernych, ponieważ jej bazylika na wzgórzu Sheshan w Szanghaju jest najważniejszym sanktuarium w kraju. W rok po wysłaniu listu Benedykt prosił Maryję w następującej modlitwie: „wspieraj wysiłek tych, którzy w Chinach pośród codziennych trudów nie przestają wierzyć, żywić nadziei, kochać, aby nigdy nie bali się mówić o Jezusie światu i Jezusowi o świecie”.

Przed 1870 r. na wzgórzu Sheshan znajdował się tylko dom wypoczynkowy i mała kaplica dla tamtejszych jezuitów, zbudowana na ruinach buddyjskiej świątyni. Następnie, po tym jak Szanghaj zaskakująco uniknął najazdów zbuntowanej armii Taipingów – „czcicieli Boga”, wyznawców doktryny religijnej, która łączyła elementy moralności chrześcijańskiej z przedkonfucjańskimi wierzeniami chińskimi – na wzgórzu Sheshan zbudowano pierwsze sanktuarium maryjne jako wotum dziękczynne za uniknięcie tragedii. W czerwcu 25 biskupów tak zwanego „Soboru Szanghajskiego”, zwołanego przez delegata apostolskiego Celso Costantiniego, również wspięło się na wzgórze, aby zaznaczyć początek chińskiego Kościoła, który nie był już całkowicie zależny od zagranicznych misjonarzy. Również na wzgórzu Sheshan w 1954 roku, biskup Szanghaju Ignatius Gong Pigmei i wszyscy księża z jego diecezji wspólnie złożyli przysięgę, że z pomocą Maryi nigdy nie zdradzą wiary i Kościoła.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama