Prawo zmusi do łamania tajemnicy spowiedzi? Księża prędzej pójdą do więzienia niż to zrobią

„Sakrament pokuty jest święty i taki pozostanie w diecezji Spokane” – zapewnił bp Thomas A. Daly w obliczu ustawy, która miałaby znieść ochronę tajemnicy spowiedzi w stanie Waszyngton.

„Chcę was zapewnić, że wasi pasterze, biskup i księża, zobowiązują się do zachowania tajemnicy spowiedzi – nawet do momentu pójścia do więzienia” – napisał bp Daly w liście do katolików w diecezji Spokane, która obejmuje wschodni Waszyngton. „Sakrament pokuty jest święty i taki pozostanie w diecezji Spokane” – podkreślił.

List biskupa odnosił się do ustawy stanowego senatu, która nakładałaby na księży obowiązek zgłaszania nadużyć. Pierwotna ustawa uchwalona przez Senat zawierała zwolnienie dotyczące informacji, które księża uzyskują podczas spowiedzi, co miało na celu ochronę tajemnicy spowiedzi. Jednak w wersji uchwalonej przez Izbę Reprezentantów dodano poprawkę, która zniosła ochronę prawną tajemnicy spowiedzi. Groziłoby to księżom więzieniem, gdyby odmówili ujawnienia informacji usłyszanych podczas spowiedzi.

Senat nie zgodził się na poprawkę i teraz Izba Reprezentantów musi zdecydować, czy będzie nalegać na poprawkę, odroczyć pierwotną ustawę czy zaproponować alternatywę.

Każde prawo, które próbowałoby zmusić księży do złamania tajemnicy spowiedzi, znalazłoby się w konflikcie z prawem kanonicznym. Kanon 983 Kodeksu Prawa Kanonicznego stanowi, że „tajemnica sakramentalna jest nienaruszalna; dlatego nie wolno spowiednikowi słowami lub w jakikolwiek inny sposób i dla jakiejkolwiek przyczyny w czymkolwiek zdradzić penitenta”. Bezpośrednie złamanie tajemnicy spowiedzi oznacza ekskomunikę.

Jak przyznał w swoim liście bp Daly, próby kryminalizowania przywiązania do tajemnicy spowiedzi nie są niczym nowym. „Historia pełna jest przykładów królów, królowych, dyktatorów, potentatów i ustawodawców, którzy próbowali naruszyć tajemnicę spowiedzi poprzez prawo, przymus lub dekret” – przypomniał. „Wszystkie zawiodły” – dodał.

Jak zapewnił rzecznik Konferencji Katolickiej Stanu Waszyngton, konferencja współpracuje z ustawodawcami, w celu znalezienia rozwiązania, które będzie „działać na rzecz wszystkich i chronić dzieci oraz chronić przywilej spowiedników”. „Biskupi Konferencji Katolickiej Stanu Waszyngton nadal popierają ustawodawstwo, które nakłada na duchownych obowiązek przekazywania informacji uzyskanych poza sakramentem pojednania” – podkreślił.

Źródło: catholicnewsagency.com

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama