Syntezą życia Benedykta XVI były jego ostatnie słowa: „Panie, kocham Cię”

Wybór na papieża nie zmienił Benedykta XVI. Służył całym sercem i wszystkimi siłami Kościołowi. Dawał pierwszeństwo Bogu – powiedział w rozmowie z prof. Matthew Bunsonem abp Georg Gänswein, który przy Benedykcie XVI spędził prawie 20 lat.

 W klimacie refleksji i wspomnień zakończył się drugi dzień konferencji „Benedykt XVI. Życie, nauczanie, dziedzictwo” zorganizowanej w Kolegium Tełtońskim w Watykanie.

Abp Gänswein wyznał, że Benedykta XVI „Nie mówił za dużo o śmieci. Stał się specjalistą w tej teologicznej dyscyplinie. Nie mówił o tym, ale żył tym. Każdy, kto mógł z nim rozmawiać miał to samo wrażenie”. Nie mówił też jaki widzi swój pogrzeb i miejsce pochówku.

Były sekretarz papieski opowiedział dokładnie jak obchodzili ostatnie Boże Narodzenie z Benedyktem XVI oraz jak wyglądały jego ostatnie dni. Przyznał, że śpiewali w dniu Bożego Narodzenia kolędy, które kochał, choć sam bardzo słaby papież nie mógł już śpiewać, to jeszcze poruszał ustami, by się włączyć w śpiew.

„W czasie nocy była zawsze jedna osoba lub dwie, które czuwały. Nigdy nie był sam. Lekarz, pielęgniarz lub ktoś z rodziny”. Podał, że ostatnie słowa papieża „Panie kocham Cię”, wypowiedziane po włosku, usłyszał polski pielęgniarz, którym był brat Eligiusz.

Wskazał, że te ostatnie trzy słowa są „syntezą jego życia jako księdza, kardynała, papieża. Można napisać książkę o nim, nawet dwie, trzy, ale dla mnie to jest synteza”. 

Nie zabrakło odniesień osoby Jana Pawła II i ich bliskiej współpracy. Abp Gänswein potwierdził, że łączyły tych dwóch ludzi wielkie związki. Przypomniał, że sam Jan Paweł II nazwał kard. Ratzingera publicznie wypróbowanym przyjacielem. Wyznał, że wciąż pamięta bardzo osobiste i ciepłe słowa, które potwierdzały ich przyjaźń.

Odpowiadając na pytanie Bunsona o ogłoszenie Benedykta XVI świętym i doktorem Kościoła wyznał, że jest przekonany, że był on świętym i zostanie kiedyś nim ogłoszony podobnie jak i doktorem Kościoła. „To jest moje osobiste przekonanie, ale także i życzenie”.

Potwierdził, że zostaną opublikowane prywatne homilię, które wygłosił Benedykta XVI podczas Mszy świętych celebrowanych w prywatnej kaplicy w klasztorze Mater Ecclesiae. Wyznał, że papież nie wiedział, że jego homilie są nagrywane. 

„Benedykt XVI. Życie, nauczanie, dziedzictwo” – to temat konferencji upamiętniającej zmarłego rok temu papieża, która ma miejsce przy Kolegium Campo Santo Teutonico na terenie Watykanu w dn. 30-31 grudnia. Wśród prelegentów są m.in.: kard. Kurt Koch, kard. Gerhard Müller, abp Georg Gänswein, ks. Federico Lomardi SJ, ks. prof. Vincent Twomey, prof. Matthew Bunson oraz ks. prof. Ralph Weimann.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama