„Wolni by wyjechać, wolni by pozostać”. Kościół obchodzi 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Kościół w Polsce zachęca do otwartości i solidarności względem migrantów i przypomina, że to dla chrześcijanina moralna powinność.

Fala migrantów i uchodźców, która zaczęła napływać do Europy w XXI wieku, stanowiła wcześniej w Polsce raczej problem teoretyczny, a konieczność solidarności krajów Unii Europejskiej w przyjmowaniu migrantów, traktowano jako kwestię polityczną do rozwiązania na poziomie negocjacji rządu z przedstawicielami Brukseli.

Sytuacja zmieniła się radykalnie latem 2021 roku, kiedy to przy zaangażowaniu reżimu Łukaszenki, dążącego do destabilizacji Unii, przez granicę polsko-białoruską zaczęli przedzierać się uchodźcy, głównie z państw Bliskiego Wschodu i Afryki. Dramatyczne wydarzenia na granicy spolaryzowały społeczeństwo.

Na sytuację szybko zareagował Kościół katolicki w Polsce. Już 22 sierpnia 2021 r. przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko wydał komunikat „W sprawie uchodźców docierających do Polski”.

Wiernym Kościoła katolickiego przypomniano: „W świadomości katolików musi wybrzmieć nauka, aktualna od początku Kościoła, że zadaniem chrześcijanina jest rozpoznać i przyjąć Chrystusa w przybyszu. Obojętność nie jest postawą autentycznie chrześcijańską”.

W 2023 roku Rada Kościoła katolickiego apeluje o legalizację pomocy humanitarnej niesionej przez wolontariuszy wszystkim migrantom w strefie przygranicznej. Wskazuje również na konieczność otwartości i solidarności względem migrantów jako praktykowanie religijnych nakazów i moralnej powinności.

Rada KEP podkreśla, że nie wolno wywoływać niechęci wobec przybyszów w imię fałszywego patriotyzmu czy politycznych kalkulacji. Wzywa do rzetelnego, odpowiedzialnego i wolnego od ideologii prezentowania sytuacji migrantów w Polsce i Unii Europejskiej.

Wzywa też władze państwowe do konkretnych działań, takich jak opracowanie zasad polityki migracyjnej, ochrona praw pracowników migrantów, integracja migrantów, wsparcie dzieci migrantów w systemie oświaty, nauka języka polskiego dla migrantów i zapewnienie godnej pomocy socjalnej dla osób ubiegających się o ochronę międzynarodową.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama