Parafia św. Jana Pawła II położona nieopodal lwowskiej obwodnicy jest konkretnym przykładem miłosierdzia wobec bliźnich. To tutaj 9 października metropolita lwowski abp. Mieczysław Mokrzycki poświęcił namiot edukacyjny dla romskiej młodzieży. Jak powstała niecodzienna inicjatywa?
Korespondent Radia Watykańskiego z Ukrainy ks. Mariusz Krawiec SSP zauważa, że trwająca na Ukrainie wojna stawia przed Kościołem katolickim wiele wyzwań socjalnych. Za najlepszy przykład podaje archidiecezję lwowską, która od samego początku wojny wzięła na siebie ciężar przyjmowania uchodźców z terenów objętych bezpośrednio działaniami zbrojnymi. Wśród nich są także Romowie ze wschodniej Ukrainy, którzy przybyli tam uciekając przed wojną, a także Romowie zakarpaccy, poszukujący we Lwowie lepszej przyszłości. Już w pierwszych dniach wojny parafia św. Jana Pawła II położona w pobliżu lwowskiej obwodnicy stała się języczkiem uwagi lokalnej społeczności. We wspólnocie parafialnej przyjęto setki uchodźców wojennych, którzy znajdowali tutaj kilkudniowe, a nawet kilkumiesięczne schronienie.
Dla wielu Romów przytułek w parafii rzymskokatolickiej, był pierwszą okazją do spotkania się z osobami wierzącymi. To zainspirowało miejscowego proboszcza, ks. Grzegorza Drausa, do otwarcia duszpasterstwa dla romskich uchodźców. Od prawie roku kapłan przyjeżdża też do taboru z pomocą i katechezą. Z kolei pedagodzy z działającego przy lwowskiej parafii Teatru „Emmanuił” im. Karola Wojtyły, prowadzą z powodzeniem romską szkołę dla romskich dzieci. Kolejną z inicjatyw ks. proboszcza jest troska o Romów zakarpackich. Dotąd zamieszkali oni w prymitywnym obozowisku w lesie, na obrzeżach Lwowa w namiotach z płyt pilśniowych i folii. W ostatnim czasie, dzięki wsparciu m.in. Caritas Archidiecezji Poznańskiej i polskiego Stowarzyszenia „Znaki Pamięci” udało się otworzyć namiot edukacyjny, który poświecił 9 października metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.
„Arcybiskup po poświeceniu szkoły – namiotu, poszedł do namiotów i baraków, gdzie mieszkają Romowie. Na prośbę matki, która powiedziała, że jej dzieci są nieochrzczone. Od razu wziął wodę świeconą, którą kropił pomieszczenia i ochrzcił Abrahama i Marię. To było coś wspaniałego, dowód pasterskiego serca” – podkreślał ks. proboszcz Draus.
Po poświęceniu namiotu szkolnego metropolita lwowski udał się do namiotów mieszkalnych i wręczył ich mieszkańcom krzyże. Na zakończenie spotkania uczestnicy spożyli wspólny obiad z namiotowej kuchni, która znajduje się przy kościele św. Jana Pawła II. Jadłodajnia żywi uchodźców w różnych punktach miasta.
Źródło: KAI/Vatican News/materiały prasowe organizatora