400-letni baldachim Berniniego w bazylice św. Piotra zostanie poddany renowacji

Watykan ogłosił, że strzelisty baldachim nad głównym ołtarzem bazyliki św. Piotra, zaprojektowany przez Gian Lorenzo Berniniego 400 lat temu, zostanie poddany gruntownej renowacji.

Renowacja o wartości 700 000 euro jest finansowana przez Rycerzy Kolumba i zostanie przeprowadzona przez ekspertów od renowacji dzieł sztuki z Muzeów Watykańskich.

Patrick Kelly, szef Rycerzy Kolumba, podczas konferencji prasowej w Rzymie powiedział, że renowacja bazyliki jest jedną z największych renowacji, spośród wielu, które Rycerze sfinansowali w Watykanie w ciągu ostatnich 40 lat. „To baldachim Berniniego... To wyjątkowe arcydzieło sztuki sakralnej – takie, które jest natychmiast rozpoznawalne i imponujące” – powiedział Kelly. „Gdyby tego było mało, projekt ten bardzo dobrze wpisuje się w naszą misję i historię służby Kościołowi, a zwłaszcza następcom św. Piotra” – dodał.

Mierzący około 28,5 m wysokości baldachim, zaprojektowano i wykonano dla uroczystego upamiętnienia miejsca pochówku pierwszego następcy Chrystusa i jest to prawdopodobnie największy, do dziś zachowane artystyczny odlew z brązu. Wybitny rzeźbiarz i architekt baroku, Giovanni Lorenzo Bernini (1598-1680) pracował nad tym dziełem w latach 1624-1633, a było to pierwsze zamówienie publiczne, jakie artysta otrzymał zaraz po wyborze Maffeo Barberiniego na papieża Urbana VIII. Baldacchino został poświęcony przez tego samego papieża dnia 28 czerwca 1633 r.

Na konferencji prasowej w Watykanie Pietro Zander, szef artystycznego i archeologicznego dziedzictwa bazyliki, wyjaśnił, że pogarszający się stan techniczny baldachimu ma związek z licznymi gośćmi i pielgrzymami, którzy codziennie przybywają do bazyliki, zmieniając jej mikroklimat swoją obecnością. „Bazylika przyjmuje do 50 000 osób każdego dnia” - powiedział. „Znaczne wahania mikroklimatu w ciągu dnia oraz silne zmiany temperatury i wilgotności między dniem a nocą oddziałują na baldachim, powodując zmiany i korozję metalu; utlenianie żelaznych podpór i wzmocnień; oraz rozszerzanie się drewnianych części z konsekwentnym podnoszeniem i odrywaniem warstw na jego powierzchni” – dodał. Zander zaznaczył, że dalsze badania „mikroklimatu bazyliki” pomogą również w opracowaniu planu konserwacji wszystkich dzieł artystycznych znajdujących się w świątyni.

Prace konserwatorskie rozpoczną się 12 lutego, dzień po tym, jak papież Franciszek w bazylice św. Piotra będzie przewodniczył Mszy św. kanonizacyjnej pierwsze argentyńskiej świętej. Kardynał Mauro Gambetti, zapewnił, że podczas prac konserwatorskich papieskie liturgie nadal będą mogły odbywać się w świątyni.

Renowacja bazyliki jest jednym z wielu projektów budowlanych i renowacyjnych prowadzonych w Rzymie w ramach przygotowań do Roku Jubileuszowego 2025.

Źródło: catholicnewsagency.com

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama