Abp Paglia: technologię trzeba postawić w służbie człowieka, a nie odwrotnie

W Watykanie trwa Zgromadzenie Ogólne Papieskiej Akademii Życia. Ponad 20 naukowców z całego świata dyskutuje nad tematem człowieczeństwa w perspektywie wyzwań związanych z rozwojem technologii.

Istnieje prawdziwa pokusa, aby uczynić z technologii nową religię współczesnego świata – mówi Radiu Watykańskiemu abp Vincenzo Paglia, Prezes Papieskiej Akademii Życia.

Hierarcha wyjaśnia, że akademia podejmuje refleksję nad człowieczeństwem, wychodząc naprzeciw potrzebie zrodzonej z panującego zamieszania poznawczego.

„Mamy w Piśmie Świętym, w tradycji Kościoła, niezwykłe perspektywy dotyczące godności człowieka, która dla nas jest zawsze związana z rodziną ludzką i troską o stworzenie” – podkreśla prezes Papieskiej Akademii Życia. Jak dodaje, musimy na nowo wydobyć tę mądrość, bo obecnie „panowanie techniki lub ekonomii grozi zmiażdżeniem odpowiedzialności i piękna zwykłego człowieka, zamieniając go w narzędzie gospodarki lub technologii”.

W tym kontekście hierarcha przypomina, że sam Papież wskazywał akademii, że należy przeciwstawić algo-krację algo-etyce, tj. nie postawić człowieka w służbie technologii, ale dokładnie odwrotnie, postawić technologię w służbie człowieka. „To my, ludzie, wynaleźliśmy technologię, do nas należy kierowanie nią, a nie poddawanie się jej, ponieważ za rogiem technologii kryje się hiperkapitalistyczna gospodarka, która chce korzystać z wszystkich jej owoców” – zaznacza abp Paglia.

Konferencja Papieskiej Akademii Życia odbywa się w Rzymie pod hasłem: „Człowiek. Znaczenia i wyzwania”. Obrady zakończą się jutro.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama