Papież Franciszek zatwierdził cud przypisywany wstawiennictwu błogosławionej Eleny Guerry, co otwiera drogę do kanonizacji kandydatki na ołtarze znanej jako „apostołka Ducha Świętego”. Jej wpływ na pogłębienie rozumienia roli Ducha Świętego w Kościele jest nie do przecenienia.
Kim była Elena Guerra (1835-1914)? To przyjaciółka papieża Leona XIII i nauczycielka św. Gemmy Galgani. W latach 1895-1903 napisała kilkanaście listów do papieża Leona XIII, w których wzywała go, by zachęcał wszystkich katolików do wzywania Ducha Świętego w modlitwie.
Papież wysłuchał jej prośby i opublikował trzy dokumenty na temat Ducha Świętego, w tym list z prośbą do całego Kościoła o modlitwę nowenną do Ducha Świętego przed Zesłaniem Ducha Świętego w 1895 roku oraz encyklikę na temat Ducha Świętego, Divinum Illud Munus, w 1897 roku.
„Pięćdziesiątnica jeszcze się nie skończyła” – pisała Guerra. „W rzeczywistości trwa ona nieustannie w każdym czasie i w każdym miejscu, ponieważ Duch Święty pragnął dać się wszystkim ludziom i wszyscy, którzy Go pragną, zawsze mogą Go otrzymać, więc nie musimy zazdrościć apostołom i pierwszym wierzącym; musimy tylko przygotować się tak jak oni, aby dobrze Go przyjąć, a On przyjdzie do nas tak, jak do nich”.
Guerra jest założycielką Oblatek Ducha Świętego, zgromadzenia zakonnego uznanego przez Kościół w 1882 roku. Papież Jan XXIII nazwał Guerrę „współczesną apostołką Ducha Świętego”, w trakcie jej beatyfikacji w 1959 roku.
Życie Eleny Guerry
Urodzona w szlacheckiej rodzinie w Lucca we Włoszech w 1835 roku, Guerra była dobrze wykształcona i ukształtowana w swojej wierze.
Przez większą część swoich 20 lat była przykuta do łóżka z powodu poważnej choroby, która była dla niej jednocześnie wyzwaniem i błogosławieństwem, kierując ją ku rozważaniu Pisma Świętego i pism Ojców Kościoła.
Guerra poczuła wezwanie do poświęcenia się Bogu podczas pielgrzymki do Rzymu ze swoim ojcem po powrocie do zdrowia. Uczestniczyła w trzeciej publicznej sesji Soboru Watykańskiego I w Bazylice Świętego Piotra w kwietniu 1870 roku, a później spotkała papieża Piusa IX 23 czerwca 1870 roku.
„Na widok papieża Piusa IX była tak poruszona, że po powrocie do Lukki ślubowała ofiarować swoje życie za papieża” – pisała watykańska Dykasteria ds. świętych.
Wbrew woli swojej rodziny, w wieku 30 lat Guerra założyła wspólnotę zakonną zajmującą się edukacją, która ostatecznie przekształciła się w Oblatki Ducha Świętego.
Jedna z jej uczennic, św. Gemma Galgani, napisała w swojej autobiografii o silnym duchowym wpływie jej edukacji przez siostry oblatki. Guerra osobiście uczyła Galgani francuskiego i historii Kościoła. Zwolniła ją także z opłaty czesnego, gdy jej rodzina znalazła się w tarapatach finansowych.
Podczas korespondencji z papieżem Leonem XIII, Guerra ułożyła także modlitwy do Ducha Świętego, w tym Koronkę do Ducha Świętego, prosząc Pana, aby „zesłał swojego Ducha i odnowił świat”.
Założycielka zakonu musiała się mierzyć z trudnościami w ostatnich latach swojego życia, ze względu na oskarżenia niektórych sióstr o złe zarządzanie, co doprowadziło ją do rezygnacji z obowiązków przełożonej.
Guerra zmarła w Wielką Sobotę 11 kwietnia 1914 roku. Jej grób znajduje się w Lucca w kościele Sant’Agostino. Siostry oblatki, które założyła Guerra, kontynuują dziś jej misję we Włoszech, Kamerunie, Kanadzie, na Filipinach i w Rwandzie.
Cud i kanonizacja
Papież Franciszek uznał cud przypisywany wstawiennictwu Guerry, który polegał na uzdrowieniu mężczyzny o imieniu Paulo w Uberlândia w Brazylii w 2010 roku, po tym jak spadł z drzewa i zapadł w śpiączkę z poważnym urazem mózgu. Mężczyzna przeszedł operację kraniotomii i dekompresji, jednak jego stan pogarszał się, a 10 dni po wypadku rozpoczęto procedurę orzeczenia o śmierci mózgowej.
W tym czasie członkowie Odnowy Charyzmatycznej zorganizowali modlitwę o jego powrót do zdrowia, prosząc wszystkich o modlitwę o jego uzdrowienie za wstawiennictwem błogosławionej Eleny Guerra. Dziesiątego dnia po rozpoczęciu modlitwy do błogosławionej Eleny lekarze stwierdzili nieoczekiwaną poprawę jego stanu, a w ciągu niecałego miesiąca został wypisany ze szpitala w dobrym stanie.
Papież oficjalnie zatwierdził cud podczas audiencji z kardynałem Marcello Semeraro, prefektem watykańskiej dykasterii ds. spraw świętych, 13 kwietnia 2024 r.
Data kanonizacji Eleny Guerry ogłoszona zostanie w późniejszym terminie.
» Szerszy tekst na temat Eleny Guerry, z analizą teologiczną jej pism (L’Osservatore Romano)
Opr. na podst. CNA