Elena Guerra, „apostołka Ducha Świętego”, będzie ogłoszona świętą

Papież Franciszek zatwierdził cud przypisywany wstawiennictwu błogosławionej Eleny Guerry, co otwiera drogę do kanonizacji kandydatki na ołtarze znanej jako „apostołka Ducha Świętego”. Jej wpływ na pogłębienie rozumienia roli Ducha Świętego w Kościele jest nie do przecenienia.

Kim była Elena Guerra (1835-1914)? To przyjaciółka papieża Leona XIII i nauczycielka św. Gemmy Galgani. W latach 1895-1903 napisała kilkanaście listów do papieża Leona XIII, w których wzywała go, by zachęcał wszystkich katolików do wzywania Ducha Świętego w modlitwie.

Papież wysłuchał jej prośby i opublikował trzy dokumenty na temat Ducha Świętego, w tym list z prośbą do całego Kościoła o modlitwę nowenną do Ducha Świętego przed Zesłaniem Ducha Świętego w 1895 roku oraz encyklikę na temat Ducha Świętego, Divinum Illud Munus, w 1897 roku.

„Pięćdziesiątnica jeszcze się nie skończyła” – pisała Guerra. „W rzeczywistości trwa ona nieustannie w każdym czasie i w każdym miejscu, ponieważ Duch Święty pragnął dać się wszystkim ludziom i wszyscy, którzy Go pragną, zawsze mogą Go otrzymać, więc nie musimy zazdrościć apostołom i pierwszym wierzącym; musimy tylko przygotować się tak jak oni, aby dobrze Go przyjąć, a On przyjdzie do nas tak, jak do nich”.

Guerra jest założycielką Oblatek Ducha Świętego, zgromadzenia zakonnego uznanego przez Kościół w 1882 roku. Papież Jan XXIII nazwał Guerrę „współczesną apostołką Ducha Świętego”, w trakcie jej beatyfikacji w 1959 roku.

Życie Eleny Guerry

Urodzona w szlacheckiej rodzinie w Lucca we Włoszech w 1835 roku, Guerra była dobrze wykształcona i ukształtowana w swojej wierze.

Przez większą część swoich 20 lat była przykuta do łóżka z powodu poważnej choroby, która była dla niej jednocześnie wyzwaniem i błogosławieństwem, kierując ją ku rozważaniu Pisma Świętego i pism Ojców Kościoła.

Guerra poczuła wezwanie do poświęcenia się Bogu podczas pielgrzymki do Rzymu ze swoim ojcem po powrocie do zdrowia. Uczestniczyła w trzeciej publicznej sesji Soboru Watykańskiego I w Bazylice Świętego Piotra w kwietniu 1870 roku, a później spotkała papieża Piusa IX 23 czerwca 1870 roku.

„Na widok papieża Piusa IX była tak poruszona, że po powrocie do Lukki ślubowała ofiarować swoje życie za papieża” – pisała watykańska Dykasteria ds. świętych.

Wbrew woli swojej rodziny, w wieku 30 lat Guerra założyła wspólnotę zakonną zajmującą się edukacją, która ostatecznie przekształciła się w Oblatki Ducha Świętego.

Jedna z jej uczennic, św. Gemma Galgani, napisała w swojej autobiografii o silnym duchowym wpływie jej edukacji przez siostry oblatki. Guerra osobiście uczyła Galgani francuskiego i historii Kościoła. Zwolniła ją także z opłaty czesnego, gdy jej rodzina znalazła się w tarapatach finansowych.

Podczas korespondencji z papieżem Leonem XIII, Guerra ułożyła także modlitwy do Ducha Świętego, w tym Koronkę do Ducha Świętego, prosząc Pana, aby „zesłał swojego Ducha i odnowił świat”.

Założycielka zakonu musiała się mierzyć z trudnościami w ostatnich latach swojego życia, ze względu na oskarżenia niektórych sióstr o złe zarządzanie, co doprowadziło ją do rezygnacji z obowiązków przełożonej.

Guerra zmarła w Wielką Sobotę 11 kwietnia 1914 roku. Jej grób znajduje się w Lucca w kościele Sant’Agostino. Siostry oblatki, które założyła Guerra, kontynuują dziś jej misję we Włoszech, Kamerunie, Kanadzie, na Filipinach i w Rwandzie.

Cud i kanonizacja

Papież Franciszek uznał cud przypisywany wstawiennictwu Guerry, który polegał na uzdrowieniu mężczyzny o imieniu Paulo w Uberlândia w Brazylii w 2010 roku, po tym jak spadł z drzewa i zapadł w śpiączkę z poważnym urazem mózgu. Mężczyzna przeszedł operację kraniotomii i dekompresji, jednak jego stan pogarszał się, a 10 dni po wypadku rozpoczęto procedurę orzeczenia o śmierci mózgowej.

W tym czasie członkowie Odnowy Charyzmatycznej zorganizowali modlitwę o jego powrót do zdrowia, prosząc wszystkich o modlitwę o jego uzdrowienie za wstawiennictwem błogosławionej Eleny Guerra. Dziesiątego dnia po rozpoczęciu modlitwy do błogosławionej Eleny lekarze stwierdzili nieoczekiwaną poprawę jego stanu, a w ciągu niecałego miesiąca został wypisany ze szpitala w dobrym stanie.

Papież oficjalnie zatwierdził cud podczas audiencji z kardynałem Marcello Semeraro, prefektem watykańskiej dykasterii ds. spraw świętych, 13 kwietnia 2024 r.

Data kanonizacji Eleny Guerry ogłoszona zostanie w późniejszym terminie.

 

» Szerszy tekst na temat Eleny Guerry, z analizą teologiczną jej pism (L’Osservatore Romano)

Opr. na podst. CNA

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama